Font Size

Cpanel
Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyStan konta głównaStan konta dziecięcaKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Aktualności

Ekslibrisu dzień dzisiejszy

18 lutego o godzinie 17.00 odbył się wernisaż wystawy „Ekslibrisu dzień dzisiejszy”. Był on interaktywny, ponieważ został poprzedzony warsztatami dla gryfowskiej młodzieży, na których wykonała ona ekslibrisy, będące częścią naszej wystawy. Warsztaty poprowadził dr Marcin Cziomer z Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, adiunkt w Pracowni Technik i Technologii w Sztuce. Tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu zapraszamy do galerii ECKI w siedzibie Biblioteki Publicznej.

Na wystawie zgromadzono prawie 200 ekslibrisów najwybitniejszych twórców z całej Polski. Prezentowane prace to prawdziwe dzieła sztuki(zachęcamy do pobrania katalogu wystawy w którym prezentujemy ich część). Warto, a nawet trzeba je zobaczyć. Wystawa będzie czynna do 18 marca.

Organizatorami wyżej wymienionych wydarzeń byli: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZSOiZ w Gryfowie Śląskim „Homo Viator”. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia.

EXLIBRIS

Mała, zadrukowana karteczka przyklejana do wewnętrznej strony okładki. Nazwa wywodzi się z łaciny: ex libris – z książek. Posługiwanie się ekslibrisem przez właściciela księgozbioru jest powszechnie uważane nie tylko za wyraz dbałości o książkę, ale również wskazuje na prestiż jej właściciela.

Od stuleci ekslibris służył informowaniu: kto jest właścicielem książki, do jakiego księgozbioru należała książka i komu należy ją zwrócić. Z czasem wypaczeniu ulegała pierwotna funkcja ekslibrisu. Przestawał już pełnić funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą, a stawał się coraz bardziej odrębnym od książki przedmiotem. Pojawili się kolekcjonerzy, gardzący ekslibrisem użytkowym, a pożądający grafiki artystycznej, którą coraz mniej łączyło z ekslibrisem. Zaczęto nawet organizować międzynarodowe przeglądy, mające wysławiać artystyczne walory takiej małej grafiki. Jakie istotne cechy musi zawierać grafika, aby była ekslibrisem? Odpowiedź wydawać się może na pozór prosta.
Powinna posiadać:
• imię i nazwisko (ważne, aby była to istniejąca osoba) lub nazwę instytucji będącej właścicielem książki.
• napis ex libris lub równoważnik ex bibliotheca. W krajach niemieckojęzycznych będzie to Exlibris (wyraz pisany z dużej litery i łącznie),
• elementy graficzne łączące przedstawiony rysunek z przymiotami właściciela np. zainteresowaniami, zawodem, lokalizacją księgozbioru itp.
Oczywiście taka grafika powinna dać się zwielokrotnić w odpowiednim nakładzie oraz pasować wielkościowo do wklejenia do książek czy atlasów. Teoretyczne podejście nie uwzględnia ogromnego postępu cywilizacyjnego. Bo czy kod kreskowy wraz z nazwą biblioteki, przyklejony na grzbiecie książki to jeszcze ekslibris, czy już nie?

Prezentowana wystawa uwzględnia większość trendów pojawiających się w dzisiejszym ekslibrisie polskim. Obejmuje zarówno aspekt użytkowy i artystyczny. Przedstawieni twórcy to osoby o różnych zawodach, zajmujących się nie tylko grafiką, ale malarstwem, rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zdobnictwem artystycznym. Dorobek większości twórców został zauważony przez redaktora encyklopedii ekslibrisu (jedynej takiej, a wydawanej w Portugalii).

Część z twórców debiutuje i im szczególnie należy kibicować, bo to do nich należeć będzie przyszłość polskiego ekslibrisu. Pojawiające się nowe możliwości kreowania znaków książkowych napawają optymizmem, iż najmłodsze pokolenie miłośników książek nie zapomni do czego służy ekslibris. Czyż nie piękne i funkcjonalne są grafiki komputerowe…

Autorzy ekslibrisów

1. Rajmund Aszkowski – Zielona Góra – 12 poz.
2. Katarzyna Barszczak – Warszawa – 12 poz.
3. Krzysztof Marek Bąk – Bielsko-Biała – 12 poz.
4. Ryszard Bednarz – Tomaszów Lubelski – 9 poz.
5. Agnieszka Borowska – Gdańsk – 4 poz.
6. Joanna Budzyńska – Malbork – 12 poz.
7. Marcin Cziomer – Kraków – 7 poz.
8. Jerzy Dmitruk – Kraków – 4 poz.
9. Jowita Fiedorowicz – Szczecin – 6 poz.
10. Aleksandra Hachuła – Mysłowice – 9 poz.
11. Małgorzata Jenta-Dmitruk – Kraków – 5 poz.
12. Anna Klęk – Sośnicowice – 8 poz.
13. Karina Kopczyńska-Janiszewska – Szczecin – 12 poz.
14. Irena Kos-Fiedorowicz – Gryfino – 5 poz.
15. Agnieszka Lipska – Kuny – 12 poz.
16. Ryszard Łomański – Świdnica – 12 poz.
17. Słamowir Nitendel – Nowy Wiśnicz – 6 poz.
18. Aleksandra Ogórkiewicz – Piaseczno – 12 poz.
19. Bożena Pilarczyk – Ogrodzieniec – 9 poz.
20. Weronika Podstawka – Lublin – 9 poz.
21. Małgorzata Seweryn – Kraków – 12 poz.
22. Marta Wartalska – Żarki-Letnisko – 9 poz.

Galeria zdjęć

Fot.: Agnieszka Szymańska, Paweł Rubaj

Jesteś tutaj: GŁÓWNA Biblioteka Aktualności Ekslibrisu dzień dzisiejszy