Font Size

Cpanel
Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyStan konta głównaStan konta dziecięcaKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Aktualności z oddziału

„Mała książka - wielki człowiek”

Mała książka - wielki człowiek to projekt skierowany
do dzieci w wieku 3-6 lat (roczniki 2013-2016)

Badania potwierdzają: czytanie pomaga dzieciom

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Właśnie startuje druga edycja projektu "Z książką na start"

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Czytaj więcej:

 

Wakacje w bibliotece

Zajęcia wakacyjne odbywały się zgodnie z planem, który dzieci bacznie śledziły. W planie tym ujęliśmy wszystko to, co dzieci lubią najbardziej czyli zajęcia plastyczne, animacyjne, czytelnicze i ruchowe. Nie zabrakło przeżywających swój renesans gier planszowych, a także coraz popularniejszych w naszej bibliotece warsztatów z kodowania przy pomocy robotów Photon. Tradycyjnie nie zabrakło także wakacyjnych gości. Tym razem nasze zajęcia uatrakcyjnili panowie: Rafał Wieczorek – artysta plastyk, który prowadził zajęcia ceramiczne z gliny oraz Zygmunt Bodak – muzyk, który poprowadził zajęcia z rytmiki i zabawy przy akordeonie.

Dziękujemy też pani Ewelinie Przybysz za pomoc w zajęciach plastycznych – Balonowe stworki.

Czytaj więcej:

 

Zapraszamy na wakacje

<

!--

 

Biblioteka świętuje

W bibliotece dziecięcej w Gryfowie uczciliśmy ostatnio dwa ważne wydarzenia: Dzień Bibliotekarza oraz Dni Otwartych Funduszy Europejskich, z racji tego, że nasz piękny budynek został wyremontowany za środki z takich właśnie funduszy, konkretnie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013. A jak najlepiej i najpiękniej można coś uczcić? Oczywiście organizując spotkania tematyczne z dziećmi - naszymi najmilszymi czytelnikami.

8 maja zaprosiliśmy przedszkolaki – grupę Zajączki na Dzień Niezapominajki. W programie były zajęcia czytelniczo-plastyczne oparte na książeczce o słoniku Niezapominajku. Uczestnicy oglądali też książeczki o innych słoniach i mieli okazję zobaczyć najróżniejsze z nich: słonie afrykańskie, indyjskie i słonie w kratkę (z bajki słoń o imieniu Elmer). Wykonaliśmy też wyklejankę: dzieci wycinały słonie z papieru i malowały kwiatki niezapominajki. Po południu odbyły się zajęcia otwarte, dla maluchów z opiekunami. Tym razem tworzyliśmy słonie z masy solnej.

Galeria zdjęć

Fot.: Paweł Rubaj

***

10 maja w bibliotece odbył się Smerfny Dzień, na który zaprosiliśmy przedszkolaki – grupę Wiewiórki. Jak wygląda smerf, jakie smerfy mają imiona i skąd wzięła się Smerfetka – wszystko to zostało dokładnie omówione i przeczytane. Był też przegląd książeczek o niebieskich stworkach.

Dla urozmaicenia spotkania zorganizowaliśmy worek z zagadkami, smerfne kolorowanki (wystawa w holu biblioteki), wyliczankę „Aby było nam wesoło…” oraz losy z nagrodami. Dzieci wraz z rodzicami ulepiły z masy solnej piękną postać Smerfetki (każdy swoją), była też smerfowa muzyka, a na zakończenie spotkania smerfowy słodki poczęstunek. Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich rozdano uczestnikom zajęć gadżety: znaczki okolicznościowe, balony i chorągiewki.

Smerfetka (Jolanta Kuczyńska)

Galeria zdjęć

Fot.: Paweł Rubaj

 

Moja przyjaciółka biblioteka

 
Jesteś tutaj: GŁÓWNA Biblioteka Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Aktualności z oddziału