Mała książka - wielki człowiek to projekt skierowany
do dzieci w wieku 3-6 lat (roczniki 2013-2016)

Badania potwierdzają: czytanie pomaga dzieciom

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Właśnie startuje druga edycja projektu "Z książką na start"

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Co znajduje się w wyprawce czytelniczej?

W wyprawce dzieci znajdą książkę "Pierwsze czytanki dla…", dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, poradnik dla rodzica "Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki", Kartę Małego Czytelnika, dla pierwszych kilkudziesięciu osób mamy też przypinkę z logo projektu.

Jak zdobyć Dyplom Małego Czytelnika?

• przyjść z dzieckiem do biblioteki i założyć mu kartę biblioteczną,
• odebrać wyprawkę czytelniczą i Kartę Małego Czytelnika,
• regularnie odwiedzać Oddział dla Dzieci i wypożyczać książki - każde wypożyczenie książki to jedna naklejka na karcie,
• po uzbieraniu 10 naklejek należy zgłosić się po Dyplom Małego Czytelnika.

Projekt kierujemy również do dzieci, które mają już założoną kartę biblioteczną.

Serdecznie zapraszamy do biblioteki w Gryfowie
oraz filii bibliotecznych w Uboczu i Rząsinach!

O PROJEKCIE: