5 czerwca w Galerii ECKI w gryfowskiej Bibliotece Publicznej odbyła się inaugurująca XV Kwisonalia konferencja pt. „Gryfów Śląski - miasto z historią niezwykłą”.

Jako prelegenci z interesującymi wykładami wystąpili:
Barbara Grzybek (Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Bolesławcu) - „Życie codzienne w powojennym Gryfowie - z zapisków milicyjnych”,
dr Katarzyna Pawlak-Weiss (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu) - „Gryfów Śląski w świetle dokumentów SB”,
Jan Wysopal (wiceprezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa) „Gryfowskie losy i życiorysy 1945-1955 r”.
dr Jarosław Bogacki (prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego),
„Dr Elisabeth Zimmermann - kobieta, która ocaliła przeszłość Gryfowa”

W konferencji, która została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uczestniczyło ponad 80 osób. Na sali poza licznie zgromadzonymi gryfowianami, znalazło się wielu regionalistów, gości z sąsiednich miast m.in. Lwówka Śląskiego, Lubania i Jeleniej Góry, delegacja miasta partnerskiego Gryfice, starosta lwówecki Marcin Fluder oraz senator Jan Michalski.

Organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZSOiZ w Gryfowie Śląskim – „Homo Viator”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Bolesławcu oraz Urząd Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Napisali o nas także:
5 czerwca 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Gryfów Śląski – miasto z historią niezwykłą”. Podczas obrad zostały wygłoszone cztery referaty: Barbary Grzybek z AP Wrocław, Oddział w Bolesławcu „Życie codzienne w powojennym Gryfowie – z zapisków milicyjnych”, dr Katarzyny Pawlak-Weiss z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu „Gryfów Śląski w świetle dokumentów SB”, Jana Wysopala „Gryfowskie losy i życiorysy 1945-1955”, dr Jarosława Bogackiego z Uniwersytetu Opolskiego „Dr Elizabeth Zimmermann – kobieta, która ocaliła przeszłość Gryfowa”. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli także: pan Jan Michalski senator RP, pan Marcin Fluder starosta lwówecki oraz delegacja miasta partnerskiego Gryfowa Śląskiego z Gryfic. Konferencja wpisała się w coroczne obchody święta gminy i miasta Gryfów Śląski – Kwisonalia oraz Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Oprac. Barbara Grzybek, źródło: strona internetowa AP Wrocław, Oddział w Bolesławcu