Po raz kolejny udowodniliśmy, że zajęcia wakacyjne w bibliotece to najlepszy sposób na nudę w mieście. W tym roku, w lipcu odbyła się pierwsza część zajęć pod hasłem „Wakacyjna przygoda w bibliotece”. Lipcowe zajęcia udały się znakomicie o czym świadczy wystawa prac wykonanych przez uczestników (do obejrzenia na korytarzu biblioteki). Od wielu lat na wakacjach dzieci czytają książki, i wiersze, rysują, wycinają, grają, tańczą, słuchają muzyki, fotografują, bawią się w teatr... jednym słowem nigdy się nie nudzą.
W tegorocznym programie odbyły się m. in. zajęcia związane z osobami Juliana Tuwima i jego siostry Ireny, wykonywano kartki z niespodzianką, ażeby lepiej zrozumieć problemy osób niepełnosprawnych, zorganizowano zajęcia, podczas których dzieci ustami lub stopami malowały tajemnicze litery.
Po wysłuchaniu „Opowieści Izerskich Skrzatów” czytanych przez Marka Sieradzkiego dzieci wykonały piękne ilustracje. Gośćmi naszych lipcowych zajęć były również fotograficzka Ilona Cichoń wraz z córką Weroniką. Dzięki nim, dzieci przebrane w bajkowe stroje miały możliwość uczestniczenia w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Według uczestników najtrudniejszym i najbardziej pracochłonnym zadaniem było wykonanie świnek z balonów, papieru i kleju.
Z kolei wakacyjne przygody w sierpniu były pełne zagadek. Dzieci poznały duszka Kacperka, wyklejały kwiaty ze szmatek i nici, odbył się również dzień układania wierszy o książce i bibliotece (tutaj wielu popisało się swoimi zdolnościami). Z kolei zajęcia „Jaki to zwierz” umiliła swoją obecnością pani Angela Byczko. Uczestnicy zapoznali się z nazwami zwierząt w języku angielskim oraz przedstawiali wspólnie z panią scenkę o Królu Lwie. Zarówno organizatorzy jak i dzieci serdecznie dziękują pani Angeli za współpracę.
Kolejna ciekawa propozycja to gry komputerowe o zwierzętach. Z książki „Kot Prot znów gotów do psot”, dzieci poznały postać domowego kota, a raczej „psota”, a następnie wykonały portrety kotów. Dzieci poznały też owoce leśne, np. dziką różę, czarny bez, jeżyny, jarzębinę (przyniesione przez bibliotekarkę i z książek) no i oczywiście różne gatunki grzybów, po czym wykonały piękne prace plastyczne z bibuły. Uczestnicy zajęć uczyli się także wyszywać oraz wykonali super pojazdy i domki z pudełek.
Bardzo ciekawie spędzono dzień pn. „Kolekcjoner mały i duży”, który dzieciom sprawił wiele radości bo mogły przynieść swoje „skarby” do biblioteki i pokazać je rówieśnikom. Były wśród nich koniki Filly, torebki, maskotki, roboty, karty sportowe, kolekcje Monster High i inne. Swoją imponującą kolekcję widokówek (miasta, kwiaty i świąteczne) pokazała dzieciom pani Elwira Urbańska (najstarsza widokówka pochodziła z 1946 r.), natomiast pan Paweł Rubaj zaprezentował kolekcję kart telefonicznych (niektóre nawet z lat 90.) oraz niepowtarzalne kapsle z butelek od piwa.
Przeprowadzono również zajęcia z biblioterapii. „Dziewczyna, która przestała się uśmiechać” – to bajka terapeutyczna o małej dziewczynce, która się bała. Dzieci stwierdziły że jest smutna, ale poprzez nią i podobne książki, poznały problem i przykłady strachu, lęku i bujnej wyobraźni dziecięcej. Dyskutowano też o prawach dziecka i trudnej sytuacji dzieci w różnych środowiskach.
Zakończenie lata i zajęć wakacyjnych rozpoczęto dyskusją o tym, jakie były moje wakacje. Obejrzano zdjęcia wakacyjne z lipca a niespodzianką tego dnia były 9 urodziny Wiktorii Wawer. A jak urodziny, to oczywiście tort oraz ufundowany przez bibliotekę poczęstunek. Dodatkową atrakcją były losy z różnymi zabawkami i maskotkami otrzymanymi z darów od naszych życzliwych i hojnych sponsorów: Marii Morawskiej, Angeli Byczko, Karolinki i Lenki Cerkanowicz oraz Rafała Tatarczuka.
Galeria zdjęć