7 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski odbyło się spotkanie regionalistów z powiatu bolesławieckiego, lubańskiego i lwóweckiego. Organizatorami spotkania byli Tadeusz Samborski - Wiceprzewodniczący Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia wystawy malarstwa Katarzyny Popińskiej „Być kobietą", którego dokonali Tadeusz Samborski i Olgierd Poniźnik, biografię oraz liczne osiągnięcia malarki przedstawiła zebranym dyrektor Biblioteki Publicznej Marzena Wojciechowska.
Wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim i gryfowskiej Biblioteki Publicznej zaowocowało ciekawym wernisażem wystawy oraz udaną konferencją historyczną. Wystawa powstała w 145 rocznicę utworzenia Pierwszego Muzeum Narodowego w Rapperswilu. Jej pierwszy wernisaż odbył się w lutym 2015 roku w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej.
Od tego momentu wystawa krążyła po Polsce odwiedzając najważniejsze polskie ośrodki naukowo-akademickie, uniwersytety oraz instytuty historyczne. Gościła także jako wystawa czasowa w polskich muzeach m.in. w Muzeum Archeologicznym i Wojska Polskiego w Warszawie.
Z racji 200 rocznicy śmierci Kościuszki, którego serce od 1895 roku do 1927 znajdowało się w Rapperswilu oraz dzięki współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, które wystawę sfinansowało, a także Towarzystwem Rapperswilskim, pan Radosław Pawłowski, jako jej kurator oraz współautor tekstów znajdujących się na planszach, mógł sprowadzić ją do Gryfowa. W ten sposób również Gryfów Śląski mógł dołączyć do ogólnopolskich obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.
Sejm RP ustanowił rok 2017 m.in. rokiem Tadeusza Kościuszki. Dzięki współpracy z Radosławem Pawłowskim – pracownikiem Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii, również Gryfów Śląski będzie miał swój akcent w obchodach roku Kościuszki. Otrzymaliśmy bowiem niespodziewaną możliwość zorganizowania wystawy (miała ona już swój wernisaż w Sejmie RP) i konferencji popularno-naukowej z udziałem gości z Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Czegóż chcieć więcej? Pozostaje tylko przyjść i uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Jako współorganizatorzy serdecznie zapraszamy 24 lutego o godz. 17.00 do ZSOiZ (ul. Wojska Polskiego 20).
Od 13 marca wystawę będzie można przez tydzień oglądać w naszej galerii.
Piątkowy wieczór 28 października upłynął w Bibliotece Publicznej pod znakiem historii i tajemnicy. Swoją książkę „Tajny Zamek Czocha” promował w Gryfowie wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamek Czocha, pasjonat historii, regionalista Piotr Kucznir.
Autor od lat związany jest z badaniami losów Czochy, dzięki czemu licznie zebrana publiczność miała okazję zapoznać się wieloma nieodkrytymi dotąd sekretami związanymi z zamkiem. W swojej książce Piotr Kucznir rozprawił się także z niektórymi mitami i legendami, jakie po drugiej wojnie światowej narosły wokół Zamku Czocha.