Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Wspólne przedsięwzięcie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim i gryfowskiej Biblioteki Publicznej zaowocowało ciekawym wernisażem wystawy oraz udaną konferencją historyczną. Wystawa powstała w 145 rocznicę utworzenia Pierwszego Muzeum Narodowego w Rapperswilu. Jej pierwszy wernisaż odbył się w lutym 2015 roku w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej.

Od tego momentu wystawa krążyła po Polsce odwiedzając najważniejsze polskie ośrodki naukowo-akademickie, uniwersytety oraz instytuty historyczne. Gościła także jako wystawa czasowa w polskich muzeach m.in. w Muzeum Archeologicznym i Wojska Polskiego w Warszawie.

Z racji 200 rocznicy śmierci Kościuszki, którego serce od 1895 roku do 1927 znajdowało się w Rapperswilu oraz dzięki współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, które wystawę sfinansowało, a także Towarzystwem Rapperswilskim, pan Radosław Pawłowski, jako jej kurator oraz współautor tekstów znajdujących się na planszach, mógł sprowadzić ją do Gryfowa. W ten sposób również Gryfów Śląski mógł dołączyć do ogólnopolskich obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.

Z uwagi na nagłą chorobę pani profesor Hanny Krajewskiej z Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podczas konferencji wystąpiło dwoje, a nie jak wcześniej podawano troje, prelegentów: pan Radosław Pawłowski – inicjator wydarzenia – wygłosił ciekawy wykład połączony z prezentacją zdjęciową na temat historii i teraźniejszości Muzeum w Rapperswilu oraz pani Katarzyna Romanowicz-Kłosin, która wygłosiła prelekcję na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego.

Wystawę Zbiory Muzeum Polskiego w Rapperswilu można oglądać w holu ZSOiZ przy ul. Wojska Polskiego 20 (budynek dawnych warsztatów szkolnych) do 10 marca. Od 13 marca będzie można ją odwiedzać w galerii Biblioteki Publicznej w godzinach urzędowania. Zapraszamy!

Kilka słów i prelegentach:
Radosław Pawłowski
Z wykształcenia historyk–kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Archiwista oraz kurator wystaw w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Członek Polskiego Towarzystwa Archiwalnego oraz Stałej Konferencji Bibliotek, Archiwów i Muzeów Polskich na Zachodzie. Pochodzi z Gryfowa Śląskiego, jest absolwentem liceum w gryfowskim Zespole szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

Katarzyna Romanowicz-Kłosin
Z wykształcenia magister filologii polskiej, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Od początku kariery zawodowej związana z ZSOiZ w Gryfowie Śl, gdzie jako nauczyciel dyplomowany uczy języka polskiego. Jej pasją, jest jej praca, a także czytanie wszystkiego i wszędzie. Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju ZSOiZ w Gryfowie Śląskim Homo Viator oraz członkini Dyskusyjnego Klubu Książki Nie-poczytalni działającego przy bibliotece w Gryfowie Śląskim.

Galeria zdjęć

Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387