altWarto było zajrzeć pierwszego czerwca tegoż roku do biblioteki w naszym mieście. Tam właśnie Towarzystwo Miłośników Gryfowa i wspomniana Biblioteka Publiczna w Gryfowie Śląskim zor­ga­ni­zo­wa­li wystawę zdjęć pt. „Chłopaki z ręcznej paki, czyli krótka historia piłki ręcznej w Gryfowie”. W ten sposób oddano hołd działaczom i piłkarzom grającym w nieistniejącym już klubie piłki ręcznej „Gryfex”. Ku zaskoczeniu organizatorów, przyszli wszyscy znaczący w tamtym okresie zawodnicy, ich małżonki, dzieci a nawet wnuki. Przyszło też spore grono dawnych kibiców pamiętających, legendarne już niedzielne mecze rozgrywane o godz 11.00.

O sukcesie wystawy zadecydowała serdeczna i rodzinna atmosfera. Szczególnie miło było gdy byli zawodnicy rozpoznawali się na zdjęciach. Zapamiętale wspominano dawne lata wielkości, jak i upadku piłki ręcznej w Gryfowie. Zastanawiano się czy dziś jest możliwość wskrzeszenia tej dyscypliny, tym bardziej że istnieje jeszcze potencjał ludzki, choćby instruktorski lub trenerski. Byli zawodnicy z szacunkiem wspominali, obecnego na wystawie pana Mariana Mandrykowskiego. Dzięki jego staraniom i zdolnościom organizacyjnym klub stanął mocno na nogach i zaczął odnosić sukcesy sportowe. Uznanie należy się też pani Marii Kruczkiewicz. Do legendy przeszedł jej pomysł na koszulki sportowe. Szyto je z materiałów na poszwę, a numery malowano farbą olejną. W ten sposób zaoszczędzono trochę pieniędzy w budżecie klubu. Obecny był też pan Anatol Roszczenko dawny dyrektor ZPO „Gryfex”, znanego z życzliwości dla zawodników i klubu piłki ręcznej. Przybył też ojciec naszego miasta, burmistrz pan Olgierd Poniźnik z piłką w ręku. Na tej piłce, wszyscy obecni zawodnicy złożyli swój autograf. Wszyscy obecni wpisywali się też do kroniki Towarzystwa Miłośników Gryfowa. Sympatyczną atmosferę potęgowało ciasto upieczone przez panią prezes TMG panią Iwonę Jarosz, jak i aranżacja całej ekspozycji dokonana przez panie pracujące w bibliotece. Chwała im za to.

Do następnego meczu! – Tak żegnali się gryfowscy oldboye. Kiedy zagrają?