altW dniach 26-29 maja 2010 r. Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie oraz oficyn wydawniczych – Wydawnictwa Literatura oraz Akapit Press – zorganizowała największą regionalną imprezę promującą czytelnictwo dzieci i młodzieży pod nazwą „Z książką na walizkach, czyli VII dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami”. W imprezie wzięli udział wybitni twórcy literatury dziecięcej: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Kalina Jerzykowska, Grażyna Bąkiewicz, Grzegorz Kasdepke, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Marta Fox oraz ilustratorka Joanna Zagner-Kołat, a także animatorzy czytelnictwa.

Zgodnie z ideą imprezy zaproszeni pisarze, każdego dnia odwiedzali miasta, miasteczka i wsie Dolnego Śląska, by spotkać się z młodymi czytelnikami i porozmawiać o literaturze, kulturze oraz zainteresować dzieci swoimi książkami. W tym roku pisarze zawitali do bibliotek publicznych w 44 miejscowościach Dolnego Śląska. Wśród nich był również Gryfów Śląski. W związku z trudnymi warunkami lokalowymi biblioteki publicznej, gościny użyczyła gryfowska Szkoła Podstawowa.

W akcję włączyła się również biblioteka szkolna wraz z bibliotekarkami Agnieszką Guzy i Elżbietą Kurec. Klasy 4-5 SP spotkały się z Pawłem Beręsowiczem – pisarzem, poetą, tłumaczem i leksykografem. Beręsewicz jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Napisał m. in. wiersze: Lalki Dorotki, Akcja ratunkowa, Wieści domowe, powieści dla młodzieży Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Na przykład Małgośka, Człowiek z blizną oraz opowiadania dla dzieci Co tam u Ciumków?, Pan Mamutko i zwierzęta.

Gryfowscy uczniowie bardzo ciepło przyjęli pisarza, który poza barwnymi opowieściami dotyczącymi książek, przygotował wiele wesołych zabaw. Pod koniec spotkania Paweł Beręsewicz cierpliwie odpowiadał na liczne pytania wesołej publiczności.