altPoezja jest nie tylko dla wybrańców. Gryfowianie chcą jej słuchać. Udowodnili to przybywając licznie w lutowy wieczór do czytelni biblioteki publicznej, na autorskie spotkanie z młodym, utalentowanym poetą Tobiaszem Majstrenko, które zatytułowano „Modlitwy księżycowe”. Na widowni, oprócz „naszych”, byli także goście z Mirska, Lubania, a nawet Kowar. Dodało to sił Tobiaszowi, który po raz pierwszy wystąpił indywidualnie przed publicznością. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji krótkiego filmu o autorze „Poeta duch niespokojny”
Po części oficjalnej wieczoru, wywiązała się ciekawa dyskusja, w której głos zabrała m.in. Elżbieta Śnieżkowska-Bielak, dyrektor MDK w Lubaniu Kazimierz Kiljan oraz dziadek Tobiasza, Hilary Majstrenko, który pochwalił się, że w młodości również pisał wiersze, a jeden z nich nawet zacytował, co wywołało owację zebranych. Później, przy kawie, Tobiasz zbierał kwiaty, gratulacje i... cenne uwagi co do swojej twórczości. Wiele osób pytało o jego indywidualny tomik poezji. Na razie go nie ma, chociaż dorobek artystyczny, jaki posiada wystarczyłby na co najmniej trzy wydania. Na przeszkodzie stoją jedynie względy finansowe, które mamy nadzieję wkrótce pokonać. Warto jeszcze wspomnieć o wyjątkowej scenografii, w jakiej odbyło się spotkanie. Intrygującym akcentem wystroju były czarno-białe zdjęcia Tobiasza ustawione na sztalugach wokół sali. Niepowtarzalny klimat dawało światło płynące z …ogrodowej latarni oraz starej lampy kolejarza. Autorką scenografii była Agnieszka Szymańska, a zdjęć Paweł Rubaj.
I jeszcze skromne, lecz z serca płynące dziękuję: Tobiaszowi, za to, że dostarczył nam tak wielu wzruszeń, cudownej publiczności, która natchnęła nas wiarą, że warto popularyzować poezję, Mariuszowi Draganowi za nagranie i montaż filmu.

zanim
zostałem jeźdźcem