Wernisaż Zdjęcie Miesiąca 24 września w holu gryfowskiego ratusza odbył się wernisaż „Zdjęcie miesiąca”. Poniżej przedstawiamy recenzję z tego wydarzenia autorstwa Mariusza Dragana.

W Gryfowie odbył się niecodzienny wernisaż. W holu ratusza zostały wystawione fotografie amatorów z terenu gminy, którzy mieli na tyle odwagi, aby nadesłać je na konkurs do lokalnego miesięcznika.

Odwiedziłem to wydarzenie z pewnymi obawami – po pierwsze czy poziom prezentowanych prac nie będzie niski, po drugie, kto przyjdzie na wystawę amatorskich prac. Obawa dotycząca frekwencji została rozwiana na samym początku. Takiego tłumu ludzi na otwarciu wystawy dawno nie było. Obecni byli przedstawiciele wszystkich pokoleń, poczynając od maluchów z przedszkola, kończąc na mieszkańcach cieszących się złotą jesienią życia. Przyglądając się temu zjawisku pomyślałem, że ktoś wpadł na doskonały pomysł. Małe miasteczko nie potrzebuje wielkich twórców. Więcej osób zainteresuje zdjęcie pana Józka, który mieszka tuż obok, niż wystawa wielkiego przedstawiciela minimalizmu prosto z Warszawy.

Co z jakością ekspozycji? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że podczas otwarcia można było obejrzeć 59 zdjęć 32 autorów, mogliśmy się spodziewać różnorodnego poziomu. I tak było w rzeczywistości. Obok naprawdę pięknych zdjęć pojawiły się prace nadające się do pamiętnika, ale kompletnie nie nadające się do wystawiania. Jednak to była właśnie siła tej wystawy, ten fakt uczynił ją projektem społecznym. Wszystkie prace można było obejrzeć, bez względu na ich jakość. Podczas wernisażu nagrodzono 3 autorów. Wyboru najciekawszych prac roku dokonała instruktorka fotografii w M-GOK Ilona Cichoń, oraz fotograf Kuriera Gryfowskiego Paweł Rubaj. I miejsce zostało przyznane pracy Mateusza Kordalskiego, II miejsce pracy Magdaleny Baszak, a III fotografii Ryszarda Urdasa. Nagrodzonym podziękował burmistrz, który objął patronat nad wydarzeniem. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości odbyła się prezentacja multimedialna autorstwa Pawła Rubaja, podczas której zebrani mogli obejrzeć wszystkie zdjęcia przysłane na konkurs.

Organizatorem wystawy była Biblioteka Publiczna, która będzie kontynuowała inicjatywę, w nieco zmienionej formie. Obecnie rozpoczął się konkurs „Poznaj miasto moje”, ograniczony tematycznie do Gryfowa i jego mieszkańców. Myślę, że kilka osób spośród szerokiego grona zwiedzających po obejrzeniu zdjęć poczuje się na siłach, aby nadesłać swoje fotografie do kolejnej edycji konkursu. Wygrać może każdy, bez względu na to, czy zna meandry sztuki fotografowania, czy też ustawia tryb „auto”. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody książkowe oraz publikacja zdjęcia w Kurierze Gryfowskim.

Fot.: Paweł Rubaj