Motywy Don Kichota22 maja o godz. 17.00 w gryfowskim ratuszu odbył się wernisaż „Motywy Don Kichote'a w eks­lib­ri­sie” zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną i ZSOiZ w Gryfowie Śląskim.

Ze względu na tematykę wystawy organizatorzy od początku wprowadzili gości w hiszpański nastrój. Wernisaż rozpoczął się ognistym pasodoble – hiszpańskim tańcem symbolizującym walkę torreadora z bykiem na arenie, zwanym bezkrwawą corridą. W tańcu, który zachwycił publiczność zaprezentowała się para taneczna klasy A z klubu tańca „Ametyst” w Lubaniu: Aneta Horomańska i Kamil Kowal. Trenerem pary jest Mirosław Mleczek, a mistrzowie przyjechali do Gryfowa dzięki uprzejmości dyrektora MDK w Lubaniu Kazimierza Kiljana.

Akcenty hiszpańskie pojawiały się podczas wernisażu wielokrotnie. Można było np. wysłuchać nastrojowej ballady o Don Kichocie i obejrzeć szaloną scenkę satyryczną przygotowaną przez teatr Patrius działający przy gryfowskim M-GOPS. O realiach średniowiecznej Hiszpanii i błędnych rycerzach ciekawie opowiedział zebranym autor wystawianej kolekcji Józef Tadeusz Czosnyka. Wystawę „Motywy Don Kichota w ekslibrisie” można oglądać w godzinach pracy gryfowskiego Urzędu.

Największy kolekcjoner w Polsce

Józef Tadeusz Czosnyka – posiada kolekcję ponad 50.000 ekslibrisów grafików polskich i obcych (m.in. z Czech, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji i Ukrainy), którą gromadzi od 1974 roku, tj. od 35 lat.

W okresie od 1974 do 2009 r. urządził 449 wystaw ekslibrisów w tym 51 wystaw ekslibrisów wykonanych dla Jana Pawła II, 14 wystaw znaków z motywami Don Kichota i innymi tematami i motywami (muzycznymi, chopinowskimi, sienkiewiczowskimi, mickiewiczowskimi, rejmontowskimi, górskimi, kobiecymi, aktami kobiecymi, harcerskimi, zamkowymi, pałacowymi i dworskimi, kolejowymi i innymi). Wystawy te urządzone zostały w 166 miejscowościach kraju i świata (m.in. w Aktobe w Kazachstanie, Rzymie, Wilnie). Wśród tych 166 miejscowości – 19 to wsie, m.in. Bukowina Tatrzańska, Niedzica, Nagłowice, Oblęgorek, Nieborów, Liw, Gołotczyzna, Drozdowo, Dębno i Łęg Tarnowski. W samym Gryfowie Śląskim urządzone zostały łącznie 4 wystawy – sienkiewiczowska, motywy teatralne, motywy Wyspiańskiego oraz obecnie motywy Don Kichote. Napisał kilkaset artykułów i notatek prasowych na tematy ekslibrisologiczne. W 2001 roku napisał książkę „Ekslibrisy Jana Pawła II”, której wydawcą był Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.