Rok 2007 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji Biblioteka Publiczna we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim i gryfowskim Gimnazjum zorganizowała obchody Roku Wyspiańskiego w naszym mieście.

Na wieczór poświęcony artyście złożyły się: wystawa ekslibrisów o motywach Wyspiańskiego z kolekcji największego kolekcjonera ekslibrisów w Polsce Józefa Tadeusza Czosnyki, wykład Mieczysława Gnacha „Wesele i jego nieustanna aktualność” oraz gwóźdź programu: przedstawienie fragmentów „Wesela” w wykonaniu młodzieży z ww. szkół. Wystąpienie Józefa Tadeusza Czosnyki oraz wykład o aktualności Wesela przybliżyły gościom postać najoryginalniejszego twórcy doby polskiego modernizmu. „Wesele” w wykonaniu młodzieży pracującej pod kierunkiem Elżbiety Ryby i Małgorzaty Szczepańskiej wstrząsnęło publicznością. Zebrani długo oklaskiwali bardzo udany, żywiołowy występ.

Uwagę zwracała oryginalna oprawa muzyczna, w której prym wiodła Kapela ze Wsi Warszawa i zespół Beirut. Układ taneczny, w tym skocznego ludowego Oberka, przygotowała tancerka Iga Wysoka z Bolesławca, a oryginalne ludowe stroje wypożyczono z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

Oto opinie na temat gryfowskiego „Wesela” zebrane przez nas na chwilę po przedstawieniu:

„Myślałam że to będzie nudne, a bawiłam się świetnie, naprawdę nie spodziewałam się że moi koledzy są tacy zdolni”

„To prawdziwy żywioł, dawno czegoś takiego nie widziałam. Popłakałam się …ze śmiechu….”

„Oj zahuczało weselisko zahuczało, cieszę się, że przyszedłem, bo szczerze mówiąc nie jestem fanem Wyspiańskiego… Warto było.”

Na drugi dzień wystawiono jeszcze dwa spektakle dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Burmistrz zachwycony występem, zaprosił wszystkich młodych aktorów do restauracji na lody.

Mamy dobrą wiadomość dla tych państwa, którzy nie mogli przybyć na przedstawienie: najprawdopodobniej spektakl będzie powtórzony w styczniu z okazji będącego w planie koncertu noworocznego.