Program Bardzo Młoda Kultura i jego idea

W różnych częściach Dolnego Śląska, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pn. Bardzo Młoda Kultura zrealizowano wiele projektów z zakresu edukacji kulturowej. Uczestnikami programu były dzieci, młodzież, a nawet przedszkolaki. Tegoroczna edycja programu przewidywała projekty o tematyce filmowej, teatralnej, folklorystycznej, historii techniki, także z udziałem osób niesłyszących i niepełnosprawnych. Ideą programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku była współpraca między szkołami i instytucjami kultury. Na Dolnym Śląsku operatorem był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a pomysłodawcą Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Biblioteka jako partner projektu

Biblioteka przystąpiła do pisania wniosku jako partner Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Liderem projektu była dyrektor M-GOK Anna Michalkiewicz. Partnerem z ramienia oświaty został gryfowski Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim. Warsztaty filmowe „Opowiem Wam o Gryfowie” znalazły się w gronie siedmiu najlepszych, dolnośląskich projektów. Otrzymaliśmy dofinansowanie z programu w wys. 10 tys. zł, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasze przedsięwzięcie.

Założenia projektu

Założeniem naszego projektu było, iż w ciągu intensywnych siedmiu dni warsztatowych młodzież w wieku 14-19 lat pozna tajniki pracy na profesjonalnym sprzęcie filmowym, a następnie zrealizuje film, według własnego scenariusza, z wykorzystaniem własnego sprzętu do rejestracji. Wartością dodaną projektu był wyjazd młodych filmowców do miejsca słynnych plenerów filmowych oraz spotkanie z ludźmi z branży filmowej. Warsztaty ruszyły 11 lipca. A tak zespół projektowy zachęcał do uczestnictwa: https://www.youtube.com/watch?v=Yevjf1jK_uM Warsztaty połączyły teorię z praktyką, młodzież miała możliwość realizacji jednego z filmów na profesjonalnym sprzęcie filmowym, a drugi zrealizowano z wykorzystaniem własnego sprzętu (telefony, tablety, aparaty). Zajęcia poprowadzili Michał Kępiński i Mariusz Dragan, który później nagrane sceny pięknie zmontował. Podczas pierwszych dni warsztatów powstał scenariusz, nakręciliśmy sceny do filmu m.in. w hotelu Stacja nad Kwisą i na gryfowskim rynku, odbyło się także bardzo ciekawe spotkanie z reżyserem Wojciechem Szumowskim – dokumentalistą, producentem filmowym oraz telewizyjnym; dwukrotnym laureatem Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny, autorem (wspólnie z Michałem Przedlackim) głośnego dokumentu: „Aleppo. Notatki z ciemności” 2014 r. Zespół projektowy tworzyły: Anna Michalkiewicz, Marzena Wojciechowska oraz Małgorzata Szczepańska przy wsparciu pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim, a głównym celem projektu była pomoc w rozwoju uzdolnień młodzieży oraz jej edukacja kulturalna.

Premiera filmu i podsumowanie

Podsumowanie projektu oraz premiera filmu „Cyrk na chacie” odbyły się 5 października o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej w Gryfowie Śląskim. Przemiłym akcentem podczas premiery naszego filmu była obecność doktora Jarosława Bogackiego z Uniwersytetu Opolskiego, który uznał naszą premierę za bardzo ważne wydarzenie kulturalne i ocenił film w samych superlatywach „Cyrk na chacie to niezwykła, krótkometrażowa opowieść o inności i problemach, które z niej wynikają, została przedstawiona przez młodych artystów w iście profesjonalny sposób. Serdecznie gratuluję zaangażowanej w projekt młodzieży, wszystkim aktorom, realizatorom i koordynatorom projektu”. Na widowni obecny był również burmistrz Gryfowa Olgierd Poniźnik, który wyraził nadzieję, że projekt będzie kontynuowany ponieważ z niecierpliwością czeka na ciąg dalszy opowiedzianej w filmie historii.