Nasi czytelnicy współtworzą gryfowską bibliotekę od lat. Zakupu nowości wydawniczych dokonujemy uwzględniając ich zainteresowania i preferencje. Przez cały rok funkcjonuje księga życzeń czyli spis tytułów książek, które czytelnicy chcieliby przeczytać. Na ich podstawie tworzone są listy zakupów. Bibliotekarze sumiennie obserwują i analizują także rynek wydawniczy, biorą pod uwagę książki nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich, ciekawe debiuty, wydawnictwa wysoko oceniane przez znawców literatury.

Środki z MKiDN

Środki pozyskane z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”- Priorytetu 1: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, pozwoliły nam w 2020 r. na kupno wielu wspaniałych, wyczekiwanych i zamawianych przez czytelników książek. Za kwotę 9.800,00 zakupiono łącznie 371 woluminów (w tym 279 woluminów dla dorosłych i 92 dla dzieci i młodzieży).

Co czytaliśmy najchętniej w ubiegłym roku?

W 2020 r. podobnie jak w latach poprzednich, największą część zakupu nowości stanowiła beletrystyka o tematyce kobiecej. Wśród polskich autorek dominują takie nazwiska jak Jax, Witkiewicz, Sinicka, Jeż. Wśród obcych Riley, Hannah. Przeboje wśród nowości to wielotomowe wydawnictwo „Córka fałszerza” oraz „Oczy wilka”, „Stażystka”, „Służąca”. Wśród zagranicznych pozycji „Dziewczyna z Neapolu”, „Nocna droga”, „Odległe brzegi”. Rośnie zainteresowanie kryminałem. W szczególności książkami Cobena „O krok za daleko”, „Chłopiec z lasu”, popularny stał się także Max Czornyj i jego thrillery z cyklu o komisarzu Eryku Deryle.

Niezmiennie, bardzo popularne są biografie. W tym roku zgłoszono zapotrzebowanie na biografie himalaistów m.in. „Berbeka”, aktorów „Jestem jak motyl” A. Grabowskiego i wiele innych. Są one bardzo chętnie czytane. Również literatura faktu zyskuje na popularności. Tu szczególnie wyróżniają się książki Marcina Margielewskiego, których akcja umiejscowiona jest w krajach arabskich. Popularnością wśród czytelników cieszą się też reportaże z wydawnictwa „Czarne”, poradniki Agnieszki Maciąg np. „Twoja wewnętrzna moc”, hitem stała się książka Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”.

Zapraszamy do biblioteki po te i inne książki. Na zimowe wieczory, na odstresowanie, na poprawienie humoru i co tam Państwo potrzebujecie.