Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że dobiegają końca prace nad przygotowaniem do druku książki Janusza Bucy zatytułowanej Kessel w Uboczu. Przemijanie. Zadanie to zostało powierzone przez autora Bibliotece Publicznej, której pracownicy dziękują za zaufanie i doskonałą współpracę.

Kessel w Uboczu. Przemijanie to niezwykła pozycja, która pojawi się jeszcze w tym roku. Książka ukaże się w wersji elektronicznej oraz w niewielkiej ilości egzemplarzy drukowanych, które zasilą głównie księgozbiory lokalnych i regionalnych bibliotek. Aby zaostrzyć apetyty miłośników historii poniżej prezentujemy wstęp autorstwa Małgorzaty Szczepańskiej i Marzeny Wojciechowskiej.

Przechodząc w pobliżu ruin zamku czuć genius loci tego miejsca. Nawet teraz, kiedy z dawnej świetności zostało już niewiele. I to może opiekuńczemu duchowi Kesselschloss zawdzięczamy, że Janusz Buca się nim zainteresował. Wszystko, co istnieje w teraźniejszości ma swoją przeszłość. Tworząc opowieść o Kesselschloss, o tę przestrzeń badacz się właśnie upomina. Wydobywa ją z mroków i zakamarków pamięci, z pożółkłych pewnie dokumentów w archiwach, ze starych fotografii. Wykonuje niebotyczną pracę, bo sprawia, że pałac i folwark Kessel ożywają. Reanimacji poddana zostaje nie tylko rozpoznawalna wieża, ale również park z nietuzinkowymi drzewami oraz ogród warzywny z rzadko spotykaną osłoną. Widzimy detale architektoniczne, które pełnią nie tylko estetyczną, ale również praktyczną, przemyślaną rolę. Widzimy rwetes dnia codziennego, który mocno kontrastuje z dzisiejszą ciszą tego miejsca. Wiatry historii najmocniej wieją ponoć na pograniczach. I nie jest to bynajmniej ożywczy, orzeźwiający powiew. Często jest to okrutny podmuch. Oczywiście najbardziej dramatyczne dowody potwierdzające tę tezę dotyczą ludzi – wysiedlanych, przesiedlanych, przerzucanych. Historie takich miejsc jak Kessel mówią, że nie tylko ludzie padają ofiarą historycznych zwrotów akcji. Potrzeba tradycji wynika z natury człowieka i jest stara jak on sam. To, co łączy pokolenia na przestrzeni lat, to wspólne dziedzictwo. Jest ono w ciągłym ruchu, bo kolejne pokolenia coś dodają, zmieniają. Jeden z najważniejszych pisarzy starożytnej Grecji – Plutarch z Cheronei opisując życie Sparty, współegzystowanie pokoleń pokazał jako metaforę trzech chórów. Starcy wspominają minione czasy, młodzież gwarantuje swoją gotowość do bycia tu i teraz, dzieci oczekują na swój moment. Ale dramatyczne zawirowania historii destabilizują ten naturalny porządek, wprowadzają nowe reguły gry. Historiozofia Janusza Bucy każe mu widzieć publikację dotyczącą majątku Kessel jako przyczynek do dyskusji nad wartością dziedzictwa. Na historię nie możemy się obrażać. Na przeszłość nie mamy żadnego wpływu. Mamy go jedynie na teraźniejszość. Autorowi serdecznie dziękujemy i z całego serca gratulujemy tej publikacji. Wzbogaci ona nasza wiedzę historyczną o niezwykłym miejscu tuż obok nas, zasili księgozbiory regionalne naszych bibliotek, stanie się przyczynkiem do refleksji nad kruchością.


Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387