23 września o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Kucznirem i Agnieszką Łabuz promujące ich najnowszą książkę „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu cz. 2”.

Autorzy, których mieliśmy okazję gościć po raz pierwszy wiosną tego roku, po raz kolejny udowodnili, że zarówno Zamek Czocha jak i cały nasz region, w dalszym ciągu pełen jest tajemnic i potrafi zaskoczyć swoją historią.

Nasi goście w niezwykle umiejętny sposób budowali napięcie, uchylając rąbka wielu tajemnic jednocześnie zaostrzając apetyt na treści zawarte w książce. Przyszli czytelnicy, mogli dowiedzieć się m. in. jaką rolę miała odegrać zapora leśniańska podczas II wojny światowej, w jakim celu sprowadzono na zamek maszynę chłodzącą Autofrigor i czy ma ona związek z aparatem tlenowym Magirus oraz Ernestem Guetschowem. Poruszono temat symboli masońskich i ich związku z właścicielem zamku, a także tajemniczej listy Grundmanna. Ciekawym wątkiem okazała się korespondencja żony właściciela zamku do "drogiej Biddy", nie zabrakło również gryfowskich wątków, które najbardziej rozbudziły wyobraźnie zgromadzonej widowni.

Pytanie podstawowe brzmiało oczywiście: czy prawdą jest, że zamek Czocha skrywa skarby? Według autorów jest to niezaprzeczalne. Po prelekcji wszyscy zainteresowani mieli możliwość dokonać zakupu książek naszych gości. Z tej okazji skorzystała również Biblioteka Publiczna, zaopatrując się w dwa egzemplarze książki „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu cz. 2”, które już w najbliższych dniach zostaną udostępnione czytelnikom.

Organizatorami przedsięwzięcia były gryfowskie instytucje kultury: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim i Biblioteka Publiczna.