Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyStan konta głównaStan konta dziecięcaKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Wernisaż rysunku profesora Rafała Strenta zatytułowany Imago Alba Et Nocturna śmiało można nazwać artystycznym wydarzeniem roku w Gryfowie Śląskim. Wielki i przy tym bardzo skromny artysta o urzekającej osobowości, swoim nazwiskiem i dokonaniami sprawił, że galeria Biblioteki Publicznej pękała w szwach. Wspaniałe, surrealistyczne rysunki wyeksponowane na ścianach galerii, opowieści i anegdoty profesora, których słucha się z zapartym tchem, tłumy życzliwych ludzi, wszystko to sprawiło, że wieczór 16 listopada 2023 r. przejdzie do historii, jako niezwykły i niezapomniany. Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wspaniałym wernisażu zapraszamy do odwiedzenia galerii w godzinach pracy Biblioteki Publicznej. Wystawa będzie czynna do 8 stycznia 2024 r.

O autorze:
profesor RAFAŁ STRENT – Urodził się w 1943 roku w Łucku na Wołyniu. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tamże w latach 1990-1996 sprawował funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Malarz, rysownik, grafik. Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, uczestnik ok. 350 wystaw zbiorowych. Laureat artystycznych nagród i wyróżnień, m. in. w Musée 2000 w Luksemburgu, Grand Prix Sztuki Współczesnej w Monte Carlo, międzynarodowym Biennale Grafiki w Wiedniu etc. Odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz wieloma nagrodami resortów kultury, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. Od 2009 r. prowadzi pracownię grafiki warsztatowej, malarstwa i rysunku w Wyższe Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie (pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk), która to uczelnia jest współorganizatorem wystawy profesora Strenta w Gryfowie. W pracy zawodowej i społecznej profesor pełnił wiele funkcji, m.in. przewodniczącego Sekcji Sztuki Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącego Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, członka i eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej, prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, przewodniczącego (obecnie wice-) afiliowanej przy UNESCO Polskiej Sekcji międzynarodowego stowarzyszenia artystów plastyków, członka Komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, członka kapituły Nagrody im. C.K. Norwida.

Związki z Gryfowem:
Mimo, iż spędził w Gryfowie niewiele lat, profesor Rafał Strent uważa, że były to najpiękniejsze lata jego życia. Wciąż utożsamia się z Gryfowem, często tu wraca, przyjeżdża jak do domu, jak do siebie. Wciąż ma tu wielu znajomych i przyjaciół, którzy tak licznie pojawili się na wernisażu jego wystawy. Tu mieszkała mama profesora pani Helena Strent, która zmarła w 2022 r. na krótko przed swoimi setnymi urodzinami. Z Gryfowa pochodzi także małżonka profesora Danuta.

Wystawy:
A oto bardzo skrócony spis miejscowości, gdzie profesor Strent pokazywał swoje prace: Dzierżoniów, Warszawa, Tunis, Ursus, Łódź, Kopenhaga, Nevres, Mediolan, Luanda, Maputo, Epinal, Kraków, Barcelona, Pampeluna, Sofia, Praga, Clermont-Ferrand, Ałma Ata, Sopot, Pecs, Toruń, Kecskemeth, Blois, Grasse, Madryt, Poznań, Toruń, Kilonia, Gdańsk, Szczecin, Barcelona, Kopenhaga,Wrocław, Buenos Aires, Ułan Bator, Słupsk, Nakskov, Sztokholm, Turku, Monte Carlo, Berlin, Cieszyn, Ankara, Istambuł, Norrköping, Düsseldorf, Londyn, Sopot, Szczecin, Caracas, Hamburg, Edmonton, Radom, Monte Carlo, Lizbona, Porto, Paryż, Nowy Jork, Evora, Kalisz, Kair, Alger, Haga, Koszalin, Chiba, Nara, Fukuoka, Okinawa, Hawana, Sztokholm, Olsztyn, Przemyśl.

Na tej liście jest trzykrotnie Gryfów Śląski (1993, 2011, 2023). Dziękujemy.

Oprac. Marzena Wojciechowska

Galeria zdjęć


Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387