Aktualności z oddziału

Spotkania w żłobku przynoszą bibliotekarzom ogromną satysfakcję i wielką nadzieję na wychowanie przyszłej rzeszy aktywnych czytelników. Serdecznie dziękujemy dyrekcji Żłobka za zielone światło do współpracy. W jej ramach 1 marca przeprowadzono kolejne spotkanie z żłobkowiczami, tym razem dotyczące szacunku do książek.

Spotkanie rozpoczęliśmy piosenką „Dwa krasnale” i przeglądem książek. Wiersz „Skarga książki” Jana Huszcza oraz inne prośby i żale książek przybliżyły dzieciom jak należy obchodzić się z książkami, jak je czytać i szanować. Dla lepszego zobrazowania tematu, odbył się pokaz książek zniszczonych i nowych. Dzieci stwierdziły iż nowe książeczki są ładniejsze i będą je bardzo szanować: nie będą wyrywać kartek, nie będą po nich rysować, czytać przy jedzeniu itp.

Kocie święto obchodzimy 17 lutego i właśnie w tym dniu przeprowadziliśmy zajęcia czytelniczo- plastyczne w przedszkolu, w grupie sześciolatków „STOKROTKI”. Każde działanie miało kota w tle.

Czytaliśmy bajkę pt.: „Filemon i Bonifacy” Sławomira Grabowskiego, opowiadanie „Wieczorne ziewanie”, wiersz z książki „Kot w butach”: O czym marzy każdy kot oraz wiersz „Kotek” Juliana Tuwima. Odbyły się ciekawe dyskusje na temat książek o kotach, o tym, czy każdy kot jest czarny i jakimi drogami chodzą koty. Przerywnikami były kocie zabawy , labirynty, miauczenia i mruczenia, przegląd książeczek o kotach.

Następnie dzieci rysowały kota „Księżycowego Cudaczka”. Rysuneczki można oglądać w Bibliotece Dziecięcej. Zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książeczek nie tylko o kotach. Dziękuję dzieciom za miłe spotkanie.

Jolanta Kuczyńska

Jeśli chodzi o promocję czytelnictwa wśród dzieci, to jest to dla nas priorytet i nie poddajemy się tak łatwo, nawet wirusowi SARS-COV 2. Skoro u nas nie ma warunków aby bezpiecznie przyjąć dzieci, my wybieramy się do nich. Nasza pani bibliotekarka Jola Kuczyńska 23 września odwiedziła grupę Stokrotki w Przedszkolu, gdzie zorganizowała: „Jesienne spotkanie z jeżykiem”. Dzieci uczestniczyły w pogadance o jesieni, zwyczajach jeży, wysłuchały wiersza Hanny Zdzitowickiej „Jeż” oraz opowiadania „Mieszkanie jeża”, miały też okazję obejrzeć wiele książek z biblioteki o tych uroczych, kolczastych zwierzątkach.

Kolejnego dnia pani Jola przeprowadziła jesienne zajęcia dla grup: „Jeżyki”, „Motylki” i „Tygryski”. U tych ostatnich tematem były „Dary jesieni”, a czytano bajkę „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Jest to przezabawna historia o tym, że prawdziwe szczęście można odnaleźć tylko dzieląc je z innymi. Zajęcia czytelnicze przeprowadzono na świeżym powietrzu, w jesiennej scenerii przygotowanej przez prowadzącą bibliotekarkę. Zapraszamy dzieci do biblioteki po piękne książeczki nie tylko o wiewiórkach i jeżykach, obecnie mamy dużo nowości.

M.

Ferie w bibliotece odbyły się z uśmiechem na twarzy. Zima co prawda nie dopisała i śniegu nie było, zatem stworzyliśmy ją sami poprzez czytanie zimowych bajek i zimowe rysunki.

W trakcie zajęć plastycznych dzieci tworzyły nie tylko zimowe krajobrazy, ale też portrety kotów i smoków, walentynki, ryżowe kwiaty, siedmiomilowe buty a nawet… skarpetkowe robaczki. Gościliśmy radcę prawnego panią Bernadettę Baszak oraz logopedę panią Małgorzatę Szczepańską. Panie przekazały feriowiczom przydatną wiedzę, w bardzo ciekawej, zabawowej formie. Dziękujemy!

Kurier Gryfowski Styczeń-Luty 2021
Styczeń-Luty 2021