Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013
Operationelles Programm der grenzübergreifenden Zusammenarbeit Sachsen-Polen 2007-2013

ecki biblioteka gryfówCzy wiecie Państwo, gdzie leży Wyrwak i kim był bożek Flins? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźli uczestnicy dwudniowego polsko-niemieckiego spotkania pod hasłem „Szlakiem ciekawych miejsc i interesujących ludzi”, które odbyło się w dniach 30 września – 1 października w Gryfowie w ramach projektu Europejskie Centrum Kulturalno-Informacyjne w obrębie programu współpracy transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Goście z Bischofswerdy, czyli 15-osobowa grupa młodzieży oraz ich równolatkowie z gryfowskiego gimnazjum na brak atrakcji nie mogli narzekać. Ważnym punktem programu był wyjazd do Zamku Legend Śląskich, w którym w rzeczywistości mieszkają wielkie ruchome lalki. Ożywają, aby opowiedzieć dawne dzieje krainy władanej przez potężnego Ducha Gór. Młodzi ludzie zwiedzali zamek oraz wzięli udział w warsztatach kowalstwa, ceramiki oraz litografii. Nocleg zaplanowano w Kamieniu – kultowym już dziś schronisku PTTK. W bogatym, dwudniowym programie nie zabrakło miejsca na rozrywkę. Dla młodzieży zorganizowano dyskotekę, która poprowadził Mariusz Dragan oraz ognisko, które przygotował Darek Wojciechowski. W trakcie zajęć plastycznych młodzież stworzyła „drzewo przyjaźni” rysując jesienne liście ze swoim imieniem i przyklejając je do drzewa namalowanego przez bibliotekarkę Jolantę Kuczyńską. Nad sprawną komunikacją i bezpieczeństwem czuwały nauczycielki i tłumaczki Małgorzata Więcewicz i Małgorzata Szczepańska.

Drugiego dnia pobytu przyszedł czas na kulminacyjny punkt spotkania – wyciągnięcie z odmętu historycznego niebytu mitycznego wzgórza Wyrwak, z którego historią zapoznała polsko – niemiecką grupę Katarzyna Romanowicz-Kłosin. Wyrwak to zarówno historyczny, jak i geologiczny rarytas. Przede wszystkim zaś to cudownie położone miejsce, z którego rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok na Świeradów Zdrój. Młodzi ludzie nie mieli ochoty z niego schodzić. Po raz kolejny okazało się, że prawdziwa międzynarodowa współpraca, partnerstwo, widoczne są najlepiej na poziomie zawieranych podczas takich wizyt znajomości, przyjaźni. Wrześniowe spotkanie było już kolejnym z serii, przed nami następne. Nawet dla mieszkańców naszej gminy są one okazją Organizatorzy przedsięwzięcia serdecznie dziękują licznym wolontariuszom, którzy w trakcie tych dwóch intensywnych dni nie szczędzili sił, pomagając w czasem naprawdę egzotycznych zajęciach. Dzięki Wam osiągnęliśmy sukces. Niemiecka młodzież wyjeżdżała z Gryfowa z żalem, a pożegnaniom i uściskom z naszymi gimnazjalistami nie było końca.

Szczególne podziękowania za bezpłatne użyczenie sprzętu nagłaśniającego panu Arturowi Lewandowskiemu i firmie nagłośnienie24.pl.