Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Już po raz drugi gryfowscy artyści mieli zaszczyt uczestniczyć w sztandarowej imprezie kulturalnej Gryfic organizowanej pod hasłem Artystyczne Spotkania Przyjaciół. W jej ramach odbyły się XII plener fotograficzny „Twarze Gryfic, czyli Gryfice inaczej” oraz plener malarski „W cienu światła”. W artystycznym gronie uczestników znaleźli się fotograficy: Leszek Kurpiewski (Szczecin) – komisarz pleneru, Jerzy Wygoda (Rzeszów), Ilona Cichoń (Gryfów Śląski), Irena Gałuszka (Rzeszów), Ryszard Poprawski (Zielona Góra), Katarzyna Antoniak – (Szczecin), Cezary Dubiel – (Szczecin), Andrzej Krupiński – (Szczecin), Andrzej Czapiewski – (Szczecin), Anna Klinkosz – (Koszalin), Regina Wypych – (Szczecin) oraz malarze Agnieszka Wisławska (Gryfice) – komisarz pleneru, Ewelina Wolska (Kempten – Niemcy), Jarek Babiarz (Kempten – Niemcy), Joanna Małoszczyk (Gryfów Śląski), Barbara Viktoria Bokota (Rzeszów), Jerzy Tomala (Rzeszów), Helena Grablis-Kwas (Szczecin), Piotr Jakubczyk (Tarnów), Włodzimierz Janota(Cieszyn), Waldemar Seniuta (Gryfice). W ramach Spotkań odbył się V Ogólnopolski Festiwal Diaporamy Cyfrowej oraz warsztaty m. in. z fotografii otworkowej i cyjanotypii.

Schronienia artystom udzielił przepiękny i gościnny pałac „Ptaszynka” w Rybokartach. Co roku to wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie, przesympatyczni właściciele Dorota i Zbigniew Zającowie sprawiają, że w ciągu tygodnia plenerów powstają piękne obrazy i piękne przyjaźnie. W tych doskonałych do tworzenia warunkach przez siedem dni artyści pracowali i wymieniali się doświadczeniami. Przywieźli swoje prace, filmy, prezentacje, zorganizowali kilka wewnętrznych wystaw. Długie wieczory wypełnione były sztuką we wszelkich jej aspektach. Nawet znane osobowości nie zamykały się w skorupie własnych osiągnięć, dzięki czemu korzyści ze spotkań były ogromne. A trzeba dodać, że uczestniczyli w tym roku w plenerach prawdziwi mistrzowie pędzla i obiektywu. Wiele z tych nazwisk to twórcy uznani nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Ukoronowaniem ASP był wernisaż roboczej wystawy poplenerowej, który odbył się 27 sierpnia o godz. 17 w pałacu „Ptaszynka”. Główna organizatorka Spotkań Róża Szuster zaaranżowała go w iście meksykańskim stylu. Dzięki jej staraniom wielu gości wystąpiło w strojach z meksykańskimi elementami, scenografię tworzyły przygotowane przez artystów meksykańskie flagi oraz nieodparcie kojarzące się z Meksykiem kaktusy. Całości dopełniał zaproszony na wernisaż zespół Trio Mariachi, który uświetnił imprezę meksykańskimi rytmami oraz wyśmienite potrawy m. in. ogniste nachos, salsa i czerwony ryż sombrero. Jako goście honorowi pojawili się na wernisażu burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł wraz z małżonką, sekretarz gminy Wanda Piwoni oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Błysz. Zarówno organizatorów, jak i zaproszonych gości bardzo ucieszył fakt tak mocnej obsady „ratuszowej”. Świadczy on bowiem niezbicie o tym, że dla Gryfic kultura jest ważna i mimo wszechobecnego kryzysu wspierana przez gryfickie władze.

Efekt plenerowej pracy artystycznej zostanie zaprezentowany szerszej publiczności w trakcie inauguracji roku kulturalno-oświatowego 2 października w Gryfickim Domu Kultury oraz w Muzeum i Galerii „Brama” w Gryficach. Mamy nadzieję, że podobnie jak poprzednia, ta wystawa trafi również do Gryfowa Śląskiego. Gryfowscy artyści serdecznie dziękują wspaniałej, ciepłej, wyjątkowej dyrektorce GDK w Gryficach Róży Szuster za zaproszenie i opiekę.


Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387