18 maja dokonano otwarcia nowej kulturalnej placówki w Gryfowie. Powstanie Eu­ro­pej­skie­go Centrum Kulturalno-Informacyjnego jest efektem współpracy grodu nad Kwisą z saksońską Bischofswerdą i służyć będzie budowaniu mostów pomiędzy Polakami, Niemcami i Czechami.

Idea utworzenia Eu­ro­pej­skie­go Centrum Kulturalno-Informacyjnego zrodziła się przed trzema laty. Poprzednia książnica funkcjonowała w trudnych warunkach i była oddalona od centrum miasta. W nowym obiekcie nieopodal rynku swoją siedzibę ma biblioteka i Towarzystwo Miłośników Gryfowa. Tutaj także zlokalizowane są pomieszczenia galerii, w których prezentowane będą nie tylko eksponaty dotyczące historii miasta, ale także prace artystów z Gryfowa i nie tylko.

– Bibliotekarze jak i czytelnicy czekali z utęsknieniem na to dzisiejsze wydarzenie ponad sześćdziesiąt lat – powiedziała podczas otwarcia dyrektor placówki Marzena Wojciechowska. – Biblioteka Publiczna wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, tułając się po różnych miejscach. Od dzisiaj nareszcie będzie miejscem przyjaznym dla czytelników, pracowników i dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.

W uroczystym otwarciu ,oprócz władz gminy na czele z burmistrzem Olgierdem Poniźnikiem, uczestniczyli przedstawiciele samorządu miejskiego, placówek oświatowych i kulturalnych, reprezentanci władz województwa dolnośląskiego i powiatu lwóweckiego, a także posłanka Elżbieta Zakrzewska. Nie mogło zabraknąć wykonawców przedsięwzięcia – firmy GEOBUD i partnerów projektu z Bischofswerdy oraz gości z czeskiej Raspenavy. – Nasza biblioteka w pełni zasłużyła sobie na takie warunki pracy. Zasłużyła sobie bogatą ofertą czytelniczą, ale też i kulturalną, przyciągając coraz większe rzesze mieszkańców oraz partnerów – powiedział burmistrz Olgierd Poniźnik.

Otwarcia ECKI dokonało w sumie 40 osób, bowiem – jak stwierdził włodarz miasta – tyle liter liczy pełna nazwa placówki. Zadaniem każdego wyczytanego gościa było podejście do regału i odebranie jednej z ustawionych na nim literek. W drugiej części uroczystości działalność centrum zainaugurowała wystawa prac trzech artystów – Karstena Richter’a z Niemiec, tworzącego pod pseudonimem „Tuomar”, oraz gryfowskich artystek plastyczek Joanny Małoszczyk i Marzeny Staliś. Na koniec była jeszcze okazja do zwiedzenia ECKI oraz obejrzenia odnowionych wnętrz nowoczesnej siedziby gryfowskiej biblioteki i wpisania się do pamiątkowej księgi.

Źródło:
Ziemia Lubańska Nr 10(417)