W ramach obchodów 770-lecia nadania praw miejskich Gryfowowi Śląskiemu 20 maja (niedziela) o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej ratusza w Gryfowie Śląskim odbyła się sesja popularno-naukowa „770-lecie Gryfowa Śląskiego na Pogórzu Izerskim”. Podczas niej wykłady wygłosili: Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych w Warszawie), dr Joanna Nowosielska-Sobel (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Mieczysław Gnach (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim). Organizatorami sesji byli: Towarzystwo Miłośników Gryfowa, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie.

Następnie o godzinie 12.00 podsumowany został (wyniki już wkrótce) Wielki Konkurs Historyczny. Wręczenia nagród dokonały m.in. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska – Posłanka VII kadencji Sejmu oraz Iwona Jarosz – prezes Towarzystwa Miłośników Gryfowa. Organizatorami konkursu byli: ZSOiZ w Gryfowie Śląskim oraz Towarzystwo Miłośników Gryfowa
Wyniki konkursu:
I miejsce – Małgorzata Tabańska
II miejsce – Krzysztof Karaczun
III miejsce – Beata Nizioł
IV miejsce – Kamila Krzemińska-Bielak
dwa V miejsca – Natalia Soczyńska i Patrycja Ścigan
Honorowe wyróżnienie zostało przyznane Roksanie Karaczun, uczennicy III klasy Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiego Brygady WOP w Gryfowie Śląskim. Zwyciężczyni „Wielkiego Konkursu Historycznego” – Małgorzata Tabańska jest uczennicą II klasy Technikum Hotelarskiego w ZSOiZ w Gryfowie Śląskim. Główną nagrodą będzie 4-dniowy wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego, na zaproszenie pani poseł do PE Lidii Geringer de Oedenberg. Niestety ze względu na uczestnictwo w miesięcznej praktyce zawodowej, odbywanej poza miejscem zamieszkania, Małgosia nie mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości. W jej imieniu nagrodę odebrał tato – pan Dariusz Tabański. Jako ciekawostkę, należy dodać, że laureatka właśnie 20 maja obchodziła swoje 18 urodziny..

Kolejnym punktem programu był wernisaż wystawy „Gryfów w starej fotografii”. Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia przedstawiające dawny Gryfów. Organizatorzy wystawy: Towarzystwo Miłośników Gryfowa, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z powyższych wydarzeń.

Sesja popularno-naukowa

Podsumowanie konkursu