Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyKurier Gryfowski - Numery archiwalne

23 czerwca (sobota) o godzinie 10.00 w galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego w Gryfowie Śląskim odbyła się sesja popularno-naukowa „Twój region – twoja historia”. Podczas niej wykłady wygłosili: dr Joanna Nowosielska-Sobel (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wroc­ławskiego) dr Łukasz Tekiela (Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu), mgr Andrzej Wilk (Biuro Usług Konserwatorskich i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu) oraz Jan Wysopal (Towarzystwo Miłośników Gryfowa). Organizatorami sesji byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZSOiZ w Gryfowie „Homo Viator” oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śląski.

Po wygłoszeniu wszystkich referatów nastapiło podsumowanie dwóch konkursów o tematyce unijnej (pod patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidii Geringer de Oedenberg i Burmistrza Miasta i Gminy Gryfów Śląski Olgierda Poniźnika). Poniżej lista zwycięzców
1. V Powiatowy i IV Dolnośląski Konkurs na temat Unii Europejskiej „Przyszłość zjednoczonej Europy” (prezentacja multimedialna):
• Szkoły Podstawowe:
Przyznano jedynie pierwszą nagrodę:
Łukasz Szuflicki (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lwówku Śląskim)
• Szkoły gimnazjalne:
I miejsce – Sylwia Cybulska (Gimnazjum w Gryfowie Śląskim)
II miejsce – Magdalena Żmijska (Gimnazjum Nr 2 w Lubaniu)
III miejsce – Natalia Tarazewicz (Gimnazjum w Gryfowie Śląskim)
• Szkoły ponadgimnazjalne:
Przyznano jedynie pierwszą nagrodę:
Krzysztof Dzikowicki (ZSOiZ w Gryfowie Śląskim)

2. V Transgraniczny Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej – „Co nas łączy, a co nas dzieli? – efekty współpracy samorządów lokalnych”
• Szkoły gimnazjalne:
Przyznano dwie pierwsze nagrody:
Julia Szczepańska (Gimnazjum w Gryfowie Śląskim)
Marcelina Zwierzańska (Gimnazjum w Gryfowie Śląskim)

Galeria zdjęć


Poniżej prezentujemy krótką notkę historyczną o cmentarzu parafialnym w Gryfowie Śląskim autorstwa Andrzeja Wilka oraz kilkanaście zdjęć.

Cmentarz parafialny w Gyfowie Śląskim – zwierciadłem historii...

Około 1530 roku mieszczanie gryfowscy przyjęli nauki Martina Lutra. XVI wiek był złotym okresem rozkwitu miasta. Przybywało mieszkańców Gryfowa a stary, przykościelny cmentarz, ukończonego niedawno kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej nie był w stanie pomieścić kolejnych pochówków, zwłaszcza znamienitszych mieszczan i szlachty. W 1553 roku założono za bramą Lubańską nowy cmentarz, położony pomiędzy ulicami Lubańską, Cmentarną i na zach. od Lipowej. Dziś cmentarz otacza mur, od północy podwójny dzielący teren na dwie nierówne części... Wejście główne znajduje się od ul. Lubańskiej, gdzie znajduje się także kaplica, usytuowana wzdłuż ulicy. Po śląskich redukcjach w 1653 roku ewangelicy utracili świątynię.

Kaplicę pod wezwaniem św. Wawrzyńca wzniesiono około 1560 roku – po pożarze w roku 1665 została odbudowana i powiększona staraniem Matthesa Rothe – napis na tablicy fundacyjnej. Kaplica ta przebudowana była na początku XIX wieku – z tego okresu pochodzi malowany strop drewniany i skromne wyposażenie: ołtarz, ambona i empora muzyczna.

Wiek XIX przyniósł zmiany polegające na uporządkowaniu terenu poprzez wyznaczenie układu komunikacyjnego i obsadzenia drzewostanem: buk, lipa i cypryśniki, które osiągnęły pomnikowe rozmiary i wymagają ochrony i działań pielęgnacyjnych. Zieleń ta stanowi istotny element kompozycji cmentarza i akcent w układzie przestrzennym Gryfowa.

Wykonane ostatnio prace renowacyjne muru cmentarnego cieszą i mam nadzieję staną się początkiem dalszej, planowej restauracji tych „nadkwisańkich Powązek”.

Słowniczek terminów:

Nagrobek – trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt w postaci kompozycji architektonicznej. Mają na celu zachować pamięć o osobie zmarłej. Monumentalne budowle zwane są grobowcami lub mauzoleum.

Epitafium (z gr. epi-taphios, „nad grobem”, „na kamieniu nagrobnym” – napis umieszczony na nagrobku lub pomniku upamiętniający zmarłego, jak również sam pomnik w postaci ozdobnej płyty lub tablicy z napisem ku czci zmarłego, najczęściej nie w miejscu pochówku, lecz w innym związanym z daną osobą, np. w kościele, na ścianie, filarze lub posadzce.

Galeria zdjęć


Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387