Kulturalnym wydarzeniem kończącego się roku był wernisaż fotografii „Podsumowanie sezonu rowerowego 2012”, który zorganizowało Gryfowskie Towarzystwo Cyklistyczne przy pomocy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski. Nie tylko wystawa zdjęć z wycieczek gryfowskich rowerzystów przyciągnęła uwagę zaproszonych gości, ale i nieschematyczne rozpoczęcie samej imprezy. Przy akompaniamencie harmoszki, na której z wirtuozerią przygrywał Paweł Zatoński wspomagany śpiewem przez Krystiana Horbacza i Przemka Hutnika organizatorzy wystawy wprowadzili przybyłą tłumnie publiczność w radosny i świąteczny nastrój.

Następnie głos zabrała pani Alina Gołębiowska – dyrektor gryfowskiego oddziału banku BGŻ (wspierającego naszą grupę), która w przystępny sposób zapoznała przybyłych gości z ofertą banku BGŻ na rok 2013. Następnie na rowerze produkcji radzieckiej użyczonym przez panią Angelę Byczko na scenę wjechała Barbara Baszak, która z piszącym te słowa odegrała skecz satyryczny dotyczący tematyki rowerowej. Przy brawach na stojąco rozpoczęto pokaz multimedialny. W zdjęcia z wycieczek Towarzystwa wpleciono muzykę z popularnych kiedyś westernów. Przyniosło to niesamowity efekt. Publiczność, jak i sami rowerzyści byli zachwyceni. Autorem prezentacji multimedialnej był Paweł Rubaj. Następnym punktem programu było indywidualne obejrzenie zdjęć przez zaproszonych gości, swobodna dyskusja i wymiana zdań przy lampce wina i cieście upieczonym przez panią Łucję Wysopal. Hitem były własnoręcznie wykonane wyłącznie z ekologicznych produktów, rurki z kremem, na które tylko nieliczni zdążyli się załapać. Co ciekawe, sami rowerzyści nie wspominali o wycieczkach minionego sezonu, tylko już wybiegali w przyszłość w nadchodzący rok 2013. Spotykamy się więc za rok. Jak zawsze w niedzielę, jak zawsze na gryfowskim rynku, i jak zawsze o godzinie 10.00.

Jan Wysopal