W galerii Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego odbyło się kolejne już, zorganizowane przez bibliotekę, spotkanie integracyjne z dziećmi, młodzieżą niepełnosprawną i ich rodzicami – mieszkańcami gmin Gryfów Śląski oraz Mirsk. Stamtąd przybyli do nas liczni goście pod opieką przewodniczącej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Specjalnej Troski w Mirsku pani Danuty Szeląg. Tym razem okazją do spotkania były obchodzone 14 lutego walentynki. Spotkanie rozpoczął występ młodzieży gimnazjalnej działającej w szkolnym Kole Artystycznym i Wolontariatu pod kierunkiem pań: Anity Ochockiej i Elżbiety Kilarskiej.

Gimnazjaliści po raz kolejny wsparli nas swoją pomocą przygotowując popularne, wpadające w ucho wiersze i piosenki o tematyce zgodnej z okazją. Następnie wszyscy zebrani zostali zaangażowani w warsztaty plastyczne, podczas których powstały walentynkowe pojemniki na niespodzianki. A tych było co niemiara. Wypełniono je słodkościami, upominkami, życzeniami. Losy, a nawet maskotki otrzymał każdy uczestnik. Całość zajęć przygotowała i prowadziła przy pomocy rodziców i zaproszonych gości bibliotekarka oddziału dziecięcego Jolanta Kuczyńska. Serdecznie dziękujemy wszystkim za współpracę, pomoc i zaangażowanie. W szczególności dziękujemy pani radnej Urszuli Madze, która była również sponsorem imprezy i jej dobrym duchem. Za wsparcie finansowe dziękujemy z całego serca radnej powiatowej Małgorzacie Szczepańskiej. Cieszymy się, że udało się zorganizować w Gryfowie kolejne spotkanie dla niepełnosprawnych i ich rodzin. Współpraca pomiędzy kołem w Mirsku, a gryfowską biblioteką nie zakończyła się po pierwszym spotkaniu w ubiegłym roku. Od tamtej pory uczestniczyliśmy w Wigilii organizowanej przez TPD Koło Specjalnej Troski w Mirsku oraz w zabawie karnawałowej. Walentynki wypadły w Gryfowie, a w planie są już kolejne przedsięwzięcia.

Każde takie spotkanie jest cenne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodzin. Nie można zapominać bowiem, że sytuacja niepełnosprawnych w Polsce zasadniczo odbiega od cywilizowanych standardów, pomoc jest niewystarczająca, a oferta kulturalno-edukacyjna dla tej grupy znikoma. Dla nas, zdrowych, nie istnieją bariery architektoniczne, ani żadne inne, możemy robić co chcemy. Oni z barierami stykają się na co dzień i często są one nie do pokonania. Życie w niezbyt przyjaznym państwie nie napawa optymizmem, walka rodziców o godne życie ich dzieci to często prawdziwy heroizm. Organizatorzy powyższej imprezy mają nadzieję, że przyniosła ona radość jej uczestnikom i zapraszają do udziału w kolejnych spotkaniach. Fotoreportaż z walentynek w Gryfowie poniżej.