Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Lwówku Śląskim udało się zorganizować w gryfowskiej galerii ECKI bardzo interesującą wystawę. Swoje fotografie zaprezentowali na niej artyści z Czech: Eva Kešnerová (cykl „Czar niechcianego”) oraz Daniel Mach (cykl: „To moje życie”). Żaclerz, z którego pochodzą fotograficy jest miastem partnerskim powiatu lwóweckiego. Na wernisaż licznie przybyli goście zarówno z polskiej, jak i czeskiej strony. Artyści pojawili się w otoczeniu swoich rodzin i przyjaciół, swoją obecnością zaszczycił wernisaż burmistrz Żaclerza Miroslav Vlasák.

Powiat lwówecki reprezentowali radni powiatowi Iwona Wasilewska, Małgorzata Szczepańska oraz Daniel Koko a także sekretarz powiatu Barbara Rosochacka-Horanin. Gminę Gryfów przewodniczący Rady Miejskiej Robert Skrzypek oraz radne Urszula Maga i Bożena Raubo. Licznie przybyła gryfowska młodzież, nauczyciele i dyrektorzy szkół, nie zawiedli miłośnicy fotografii z Gryfowa i okolic. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu, zapraszamy serdecznie do odwiedzenia galerii ECKI i obejrzenia interesujących fotografii. Galeria jest czynna codziennie, w godzinach pracy Biblioteki Publicznej. Warto!

O autorach:
EVA KEŠNEROVÁ
Jest członkinią Stowarzyszenia Podkarkonoskich Artystów. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia jako samouk tworzyła gobeliny. Przed siedmioma laty zaczęła systematycznie fotografować. W 2008 roku ukończyła Hradeckie Konserwatorium Fotograficzne pod kierownictwem doc. mgr Josefa Ptáčka oraz mgr Ivo Gila. Człowiekiem określającym jej twórczość był przede wszystkim Josef Ptáček, dawny profesor FAMU w Pradze.

DANIEL MACH
Urodzony w roku 1953, autodydaktyk w dziedzinie sztuki, maluje różnymi technikami plastycznymi, fotografuje od 15 lat. Swoje dzieła wystawiał na kilku wspólnych wystawach plastycznych i fotograficznych w kraju i za granicą. Kierownik Muzeum w Żaclerzu, uczestniczył w jego powstawaniu i artystycznym rozroście.