Za nami drugie spotkanie z cyklu „Z tajemnicą przez historię”. Podobnie jak poprzednim razem, uwaga widza została skupiona wokół niewyjaśnionych zagadek II wojny światowej. Tytuł tej części cyklu brzmiał „Skarbnice Sztuki III Rzeszy nad Kwisą”. W programie spotkania znalazły się trzy interesujące wykłady, które przedstawili nasi sprawdzeni w pierwszej części prelegenci, ludzie z pasją i wizją „zarażania” chęcią poznawania historii jak największej rzeszy odbiorców.
Kolejno wystąpili:
Szymon Wrzesiński (historyk, publicysta, autor książek). Przedstawił on gawędę historyczną „Wojenne sekrety w okolicach Gryfowa Śląskiego”,
Barbara Grzybek (kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu, która przedstawiła wykład „Skarby Zamku Czocha oraz pałacu w Biedrzychowicach”, któremu towarzyszyła prezentacja dokumentów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu,
Piotr Kucznir (wiceprezes Stowarzyszenia „Zamek Czocha”, pasjonat historii, regionalista), którego wykład dotyczył osób żyjących w cieniu Zamku Czocha, takich jak Bodo Ebhardt, Ernest Gutschow i Konrad Zuse oraz niewyjaśnionej zagadki maszyny z podziemi.

W przerwach pomiędzy wykładami, można było obejrzeć dioramę oraz wystawę plakatu z okresu II wojny światowej, a także wysłuchać informacji na temat prezentowanych elementów uzbrojenia wojennego. Trzecia część cyklu „Z tajemnicą przez historię” odbędzie się we wrześniu i będzie poświęcona 200-leciu wojen napoleońskich. Szczegóły wkrótce na plakatach. Zapraszamy.

Napisali o nas

14 czerwca miłośnicy historii regionalnej po raz kolejny mogli wziąć udział w spotkaniu z cyklu „Z tajemnicą przez historię… W cieniu niezbadanych zagadek II wojny światowej”. Tym razem tematem przewodnim były skarbnice sztuki III Rzeszy nad Kwisą. Konferencja historyczna odkrywająca dzieje pogranicza śląsko-łużyckiego na stałe wpisała się harmonogram wydarzeń Europejskiego Centrum Kulturalno-Informacyjnego. Spotkanie z historykami i pasjonatami regionalnej przeszłości to okazja do wspólnego odkrywania nie do końca jasnych faktów, dokumentów oraz hipotez, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w archiwaliach przechowywanych m.in. w Lubaniu czy Wrocławiu.

Podczas spotkania w galerii ECKI o wojennych sekretach w okolicach Gryfowa Śl. mówił Szymon Wrzesiński, historyk i publicysta, który przedstawił uczestnikom gawędę historyczną oraz prezentację multimedialną. Była to znakomita sposobność do przyjrzenia się dziejom Ubocza oraz przemysłu, który się tam rozwijał – szczególnie pod kątem wciąż jeszcze nie do końca wyjaśnionych przekazów z czasów II wojny światowej. Sporą i do tego znakomicie udokumentowaną porcję informacji o Zamku Czocha i Biedrzychowicach zaprezentowała Barbara Grzybek – kustosz Archiwum Państwowego we Wrocławiu – Oddział w Lubaniu. Dzięki badaniom i kwerendzie archiwalnej oraz dokumentom, które udało się odnaleźć można było dowiedzieć się o skarbach przechowywanych na Zamku Czocha i w Biedrzychowicach. Jak się okazuje – archiwa we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Lubaniu mogą być nieocenioną skarbnicą wiedzy. Ostatnim prelegentem był Piotr Kucznir, wiceprezes Stowarzyszenia Zamek Czocha, pasjonat historii oraz regionalista. Wszyscy zainteresowani wojennymi militariami obejrzeli dioramę połączoną z omówieniem i prezentacją replik broni z czasów II wojny światowej.

Organizatorem spotkania z historią była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gryfów Śl., Stowarzyszenie Zamek Czocha oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu – Oddział w Lubaniu. Kolejna część spotkań z historią już we wrześniu.

Oprac. Barbara Grzybek, Źródło: Archiwum Państwowe we Wrocławiu - www.ap.wroc.pl