Biblioteka w Gryfowie Śląskim polecaKatalog elektronicznyKurier Gryfowski - Numery archiwalne

Takie pytanie postawił uczestnikom warsztatów historycznych, poświęconym zdobywaniu umiejętności „badawczych”, niezbędnych do poznania przeszłości naszego regionu, czyli ziemi gryfowskiej, ich prowadzący – dr Łukasz Tekiela.

Jest on znawcą dziejów Górnych Łużyc i Przedgórza Izerskiego, specjalizującym się w historii XVII konfliktów zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem, wojny 30 letniej. Od kilku miesięcy, dr Tekiela jest również Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Przedsięwzięcie miało miejsce w ostatni piątek września, w galerii Europejskiego Centrum Kulturalno- Informacyjnego w Gryfowie Śląskim. Zostało ono zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZSOiZ im. w Gryfowie Śląskim „Homo Viator”, przy aktywnej współpracy Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim oraz Towarzystwa Miłośników Gryfowa. Uczestnikami spotkania byli uczniowie gryfowskich szkół - Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i ZSOiZ, wraz z towarzyszącymi im nauczycielami – Ewą Kasprzyk, Marzanną Krawiec, Agnieszką Patron i niżej podpisanym.

Zajęcia zostały podzielone na dwie części.
W pierwszej, skierowanej przede wszystkim do młodszych jego uczestników, prowadzący przybliżył postać wybitnego, szesnastowiecznego gryfowianina Kaspara Schwenkfelda. Podkreślił aktualność jego dorobku naukowego, a przede wszystkim praktyczną stronę jego badań, szczególnie w dziedzinie mineralogii. Ten wielki pionier odkrywania bogactwa flory i minerałów ziemi śląskiej, może być dla współczesnych miłośników eksploracji minerałów znajdujących się w naszym regionie (a przede wszystkim, tak popularnych agatów), znakomitą inspiracją do ich intensywnych poszukiwań.

W drugiej odsłonie warsztatów, młodzież z gryfowskiego ZSOiZ wysłuchała refleksji dr Tekieli o istocie regionalizmu, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznej strony znajomości przeszłości dziejów lokalnych. Zdecydowanie kreatywniejszą formą uczestnictwa, była możliwość podyskutowania o szansach i wyzwaniach stojących przed społecznościami naszego regionu, w tym ziemi gryfowskiej.

Tak niekonwencjonalny sposób prezentacji historii regionalnej, był dobrą okazją do zainspirowania młodych gryfowian do samodzielnego poznawania przeszłości naszej małej ojczyzny.

Galeria zdjęć

Fot.: Paweł Rubaj


Godziny otwarcia

Wypożyczalnia
i czytelnia
dla dorosłych:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
sobota (pierwsza i ostatnia)

(oprócz wakacji):
9.00-13.00
Tel.: 75 78-13-387

Oddział
Dziecięco-
Młodzieżowy:

poniedziałek:
10.00-17.00
wtorek: 10.00-17.00
środa: 9.00-15.00
czwartek: 10.00-17.00
piątek: 10.00-17.00
Tel.: 75 78-13-387