Za nami druga (pierwsza odbyła się 14 lutego) konferencja z cyklu „Dziedzictwo Kulturowe Gminy Gryfów Śląski”. Tym razem przebiegała ona pod hasłem „Dziedzictwo Kulturowe Gminy Gryfów Śląski zapisane w dokumentach archiwalnych”

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Lubaniu, Biblioteka Publiczna w Gryfowie Śląskim oraz Towarzystwo Miłośników Gryfowa. W konferencji wzięło udział siedmioro prelegentów, którzy wygłosili ciekawe, zróżnicowane tematycznie wykłady:
• dr hab. Joanna Nowosielska Sobel (Uniwersytet Wrocławski) - „Na łamach gryfowskiej prasy donoszono...Dawny Gryfów i okolice w świetle lokalnych czasopism”,
• kustosz Barbara Grzybek (Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Lubaniu) Wojciech Szczerepa (Archiwum Państwowe we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze), - „Dokumentacja budowlana obiektów zabytkowych miasta Gryfów Śląski w zasobach archiwum Państwowego we Wrocławiu i Oddziału w Jeleniej Górze”.
dr Grażyna Trzaskowska (Archiwum Państwowe we Wrocławiu) - „Gaz dla każdego, czyli kilka uwag o początkach gazowni miejskiej z 1905 r. w Gryfowie Śląskim”,
dr Stefan Białek – „Daniel Rausch – pastor Górnej Wieży i jego dziennik”
dr Łukasz Sołtysik (Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP, Oddział we Wrocławiu) – „Dzieci północnokoreańskie w Państwowym Ośrodku Wchowawczym Nr 2 w Płakowicach 1953-1959 - stan i perspektywy badań”
• prezes fundacji „Memento” Justyna Sasin Spyrka - „Wielcy nieobecni- dzieje nekropolii gryfowskiej”.

Mimo nietypowej pory (godz. 13.00) spowodowanej bogatym programem święta miasta „Kwisonaliów”, sala galerii ECKI była pełna. Wśród publiczności znaleźli się m. in. pasjonaci historii i regionaliści, przedstawiciele partnerskiego miasta Gryfice z burmistrzem Andrzejem Szczygłem na czele, goście z Jeleniej Góry, Lubania, Lwówka Śląskiego, liczni przedstawiciele mediów : Radia Wrocław, Ech Izerskich, Ziemi Lubańskiej i Nowin Jeleniogórskich.

Następna konferencja z cyklu „Dziedzictwo Kulturowe Gryfowa Śląskiego” planowana jest na październik.