Wydawnictwo pokonferencyjne „Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski” jest w głównej mierze efektem cyklu konferencji popularno-naukowych, które odbyły się w naszym mieście dzięki staraniu i współpracy wielu instytucji, w tym w szczególności Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu i Towarzystwa Miłośników Gryfowa. Przy organizacji poszczególnych konferencji współpracowali ponadto: Uniwersytet Opolski, który reprezentował dr Jarosław Bogacki, Powiatowe Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim, Urząd Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

W cyklu konferencji pod wspólnym hasłem „Dziedzictwo kulturowe Gminy Gryfów Śląski zorganizowano:

14 lutego 2014 r.
Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic.
Działania zachowawcze. Przywracanie znaczeń. Czynniki rozwoju integracji społecznej.

6 czerwca 2014 r.
Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski zapisane w dokumentach archiwalnych.

10 października 2014 r.
Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski.
Regionalizm w teorii i praktyce.

Dwa referaty do opublikowania w wydawnictwie przekazali prof. Joanna Nowosielska-Sobel oraz dr Grzegorz Sobel. Zostały one wygłoszone podczas dwóch wcześniejszych konferencji:

770-lecie Gryfowa Śląskiego na Pogórzu Izerskim – 20 maja 2012 r. oraz Twój region. Twoja historia – 23 czerwca 2012 r.

W trakcie spotkania promocyjnego wydawnictwa, przedstawiono prezentację multimedialną podsumowującą cykl konferencji historycznych, których efektem jest wydawnictwo. Kustosz Barbara Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu przedstawiła i omówiła publikację „Dziedzictwo kulturowe Gminy Gryfów Śląski”. Autorom referatów oraz osobom, które przyczyniły się do wydania publikacji wręczono dyplomy z podziękowaniami. Burmistrz Olgierd Poniźnik zabrał głos m.in. w sprawie patriotyzmu lokalnego.

W drugiej części spotkania odbył się panel obywatelski w ramach projektu Symbioza JST i NGO. Licznie zebrani goście chętnie zabierali głos w dyskusji, która krążyła wokół naszej trudnej historii, korzeni, różnych sposobów pojmowania tożsamości regionalnej.

Organizatorzy serdecznie dziękują gryfowianom oraz gościom spoza naszego miasta za liczne przybycie i zainteresowanie przedsięwzięciem.