W wakacje biblioteka dziecięca ku uciesze organizatorów pękała w szwach. Dla potrzeb świetnej zabawy poza pomieszczeniami czytelni zaadaptowano, podobnie jak w roku ubiegłym, galerię. To właśnie tam odbywała się większość wakacyjnych szaleństw. Wyobraźnia organizatorki Jolanty Kuczyńskiej, jak zwykle była nieograniczona. Dzieci szyły, lepiły z masy solnej, budowały z kartonów Gryfów Śląski, wykonywały kukiełki ze szmatek, bawiły się w kolory. Oglądały film „Shrek”, projektowały do niego plakaty. Był smok, dzień smerfa, torebki mamy muminka, itp., itd. W trakcie zajęć wykorzystywano również Internet jako narzędzie edukacyjne, ponieważ biblioteka przystąpiła do programu „Akademia Orange dla bibliotek”. W trakcie wakacyjnych dni odbyły się w bibliotece 8 urodziny Wiktorii Wawer. Z tej okazji nie mogło zabraknąć tortu i pysznej zabawy.

Ważnym wydarzeniem były obchody 70 rocznicy śmierci Janusza Korczaka. Dzieci poznały korczakowskie prawa dziecka, wykonały portrety króla Maciusia I, a słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” zapamiętają na długo. Na zakończenie, już tradycyjnie dzieci szalały w kuchni, przygotowując kolorowe kanapki i owocowe sałatki na podstawie przepisów z książki „Cecylia Knedelek proponuje”. Aby osłodzić żal związany z końcem wakacji, wszystkim uczestnikom zajęć wręczono maskotkę-przytulankę. Sponsorami zabawek byli państwo Marzena i Maciej Styszyńscy.

Organizatorzy cieszą się, w tym roku udało się wprowadzić wiele nowych form pracy z maluchami, z zainteresowania opiekunów (szczególnie babć i dziadków) oraz z rosnącej z roku na rok frekwencji.

Jolanta Kuczyńska

Pracownicy biblioteki serdecznie dziękują pani Czesławie Chorzępie za podarowanie pięknych książek dla dzieci.