Głośne czytanie małym dzieciom przynosi im wiele korzyści na każdym etapie rozwoju. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata, pozwala wraz z bohaterami opowiadań przeżywać niezwykłe przygody, rozwijając wrażliwą wyobraźnię dziecka, uczy myślenia i poprawia koncentrację uwagi, jako forma wspólnego spędzania czasu pogłębia więzi łączące rodziców i dzieci, oraz zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, pomaga zrozumieć siebie i innych, uczy wartości moralnych, pomaga rodzicom w osiąganiu sukcesów wychowawczych, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie, a także zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera, będąc źródłem atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu.

12 czerwca w bibliotece gościliśmy trzylatki wraz z mamami. Dzieci przywitała Książkowa Pani, która na powitanie przeczytała im bajkę „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”. Na podstawie tej bajeczki maluszki przy pomocy swoich mam, kolorowały zajączki po czym przeglądały inne bajeczki z „małej półeczki”, bawiły się w rytm specjalnie przygotowanej muzyki, słuchały kołysanki i malowały balony. To był bardzo pracowity dzień, a nasze trzylatki spisały się doskonale. Na zakończenie Książkowa Pani zaprosiła dzieci do biblioteki, bo przecież nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć czytać. A na zachętę rozdała maluchom książeczki, zakładki do książki i lizaki.

Mamy nadzieję, że rodzicom przypadło do gustu to spotkanie i zechcą przybyć na następne. To od nich bowiem zależy, czy dziecko połknie książkowego bakcyla już od najmłodszych lat, czy też mozolnie będzie się wdrażać w świat książek w późniejszym wieku.