Bawiliśmy się i uczyliśmy zarazem. Tak jest najlepiej, bo lekko, ciekawie a przy okazji w głowie pozostaje sporo cennych wiadomości. Po zajęciach „Była sobie królewna i królewicz na zamku” tworzyliśmy stroje i makiety zamków. Bawiliśmy się w damy i rycerzy, poznaliśmy różne zamki i herby rycerskie przeglądając książki księgozbioru biblioteki. Odkrywaliśmy na nowo bajki z dawnych lat, m.in. „O gąsce Balbince”, „Jacek i Agatka”, „Reksio”, „Zaczarowany ołówek”, „Pszczółkę Maję”, „Wodnik Szuwarek” oraz „Żwirek i Muchomorek”. Zawsze po obejrzeniu bajek porównywaliśmy je z bajkami obecnymi i z książkami, a następnie wykonywaliśmy super ilustracje. Wszystkie rysunki można obejrzeć w holu biblioteki. Przeżyliśmy magię kolorów, dzięki czemu powstały rysunki do piosenki „Gramy w kolory”. Martynka i jej przygody zainspirowały nas do stworzenia pięknych balonów wyklejanych kulkami z bibuły. Poznaliśmy „od podszewki” jak powstaje chleb, bułki i ciasta zwiedzając zaprzyjaźnioną piekarnię, a nawet rakietą udaliśmy się w kosmiczną przestrzeń po zajęciach plastycznych.

Czytania nigdy za wiele! Czytaliśmy więc fragmenty ulubionych bajek. Turniej czytania wygrała Ania Majkoś - brawo! Czytanie zakończyliśmy balonową zabawą, wykonaliśmy również różne stworki z długich balonów. W inny dzień powstały widoczki z muszelek, kamieni, i piasku. Piękne rękodzieła zabraliśmy do domu i wręczyliśmy swoim rodzicom.

Czy znamy czasopisma dziecięce? Tak, już znamy! Poznaliśmy te, które ukazują się dziś oraz archiwalne, które już nie ma. Przegląd Kuriera Gryfowskiego pomógł nam poznać ciekawą osobę, pasjonata starych aut i motorów - pana Edwarda Miłosza. Postanowiliśmy odwiedzić go i zobaczyć jego kolekcję. Dziękujemy panu Edwardowi za udostępnienie nam swojej kolekcji oraz pani Teresie, jego żonie, za poczęstunek i miłe przyjęcie. Bibliotekę odwiedził też Pan Kuleczka (w tę postać wcieliła się bibliotekarka, nasza pani Jola). W tym dniu poznaliśmy serię książeczek autorstwa Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka”. Przeczytaliśmy dwa opowiadanka: „Porządek” i „Podróż”. Było porównywanie treści a następnie malowaliśmy ilustracje do przedstawionych bajek. Pan Kuleczka podziwiał jak pięknie to robimy.

Podczas dnia dowolnych robótek ręcznych wykonywaliśmy różne prace techniczne np. pojazdy z pudełek, bransoletki z gumek recepturek, szyliśmy stroje ze szmatek dla lalek, itp. Furorę zrobił konkurs piosenki dziecięcej. Występowaliśmy pojedynczo i parami, piosenki były bardzo znane, np. „Jagódki” i „Płonie ognisko”. I miejsce zdobył Miłosz Kuczyński, II Gabrysia Pawłowska i Zosia Szulc a III Ania Majkoś i Gabrysia Gosk. Gratulujemy serdecznie laureatom oraz wszystkim uczestnikom.

Na zakończenie zajęć wakacyjnych wykonaliśmy super sałatki i koktajle owocowe, następnie udekorowaliśmy stół i odbyła się uczta. Degustowaliśmy potrawy oraz bawiliśmy się przy muzyce. Było pysznie!

Wszystkie nasze prace można obejrzeć na wystawach w bibliotece. Zapraszamy!

Relację sporządzili uczestnicy zajęć przy pomocy Jolanty Kuczyńskiej

Podziękowania
W czasie zajęć dzieci częstowały się słodyczami i herbatkami owocowymi ufundowanymi przez rodziców i innych sponsorów. Dziękujemy za wszystkie dary rzeczowe i pieniężne: pani Joannie i Ireneuszowi Kuczyńskim, Mirosławie i Jerzemu Horbaczom, Justynie Rusinek, Annie Majkoś, Iwonie Obrębskiej, Teresie Miłosz, Monice Mierzejek, Adamowi Jakubowskiemu, Agnieszce Lewandowskiej.

Jolanta Kuczyńska